Να ντουμπλάρει τις νίκες στο Λονδίνο

€15 REGISTRATION BONUS: Εγγραφείτε στο Meridianbet.com.cy και λάβετε €15 μπόνους!

21η αγωνιστική στη Πρέμιερ Λιγκ και η Γουέστ Χαμ υποδέχεται στο «Ολυμπιακό στάδιο» του Λονδίνου τη Λίβερπουλ.

1683: West Ham United FC - Liverpool FC 18:30 («Olympic Stadium»)

Γουέστ Χαμ: Καμία δυσκολία δεν βρήκε στο Σαββατιάτικο (23/1) παιχνίδι με την Ντόνκαστερ για το κύπελλο, παίρνοντας έτσι μία εύκολη νίκη με 4-0, η οποία συνδιάστηκε και με τη πρόκριση στους «16». Η ανοδική πορεία της Γουέστ Χαμ συνεχίστηκε και στο πρωτάθλημα, όταν την περασμένη Τρίτη (26/1) κέρδισε με ανατροπή 2-3 την Κρίσταλ Πάλας εκτός. Οι «αετοί» προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ζάχα, ενώ χάρη σε δύο τέρματα του Σούτσεκ (9', 25') τα «σφυριά» γύρισαν το παιχνίδι. Στην επανάληψη ο Ντόουσον (65') πέτυχε τρίτο γκολ, δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του. Το μόνο που κατάφερε η Πάλας ήταν να μειώνει σε 2-3 με τον Μπατσουαγί στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων. Αυτή, ήταν η 10 φετινή νίκη για τη Γουέστ Χαμ, η οποία την βρίσκει στην 5η θέση με 35 βαθμούς και στο -2 από τη σημερινή της αντίπαλο.

Αγωνιστικά νέα: Δεν επηρεάζουν τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η Γουέστ Χαμ. Μακροχρόνια τραυματίας ο Μαζουακού (δεξιός μπακ), ενώ αμφίβολος ο Ράντολφ (αναπληρωματικός τερματοφύλακας). Πριν από λίγες μέρες ολοκλήρωσε τον δανεισμό του Λίνγκαρντ (εξτρέμ) από τη Γιουνάιτεντ. Εάν ο Ντέιβιντ Μόγιες κρίνει έτοιμο τον Άγγλο, τότε δεν αποκλείεται να τον ρίξει κατευθείαν στα βαθιά.

Πιθανή ενδεκάδα: Φαμπιάνσκι, Κρέσγουελ, Ογκμπόνα, Ντόουσον, Κουφάλ, Σούτσεκ, Ράις, Φορνάλς, Μπενραχμά, Λίγνκαρντ (Μποβέν), Αντόνιο.

Λίβερπουλ: Επιστροφή στις νίκες με μεγάλο διπλό για την Λίβερπουλ, η οποία την περασμένη Πέμπτη (28/1) κέρδισε με 1-3 την Τότεναμ στο Λονδίνο. Ο Φιρμίνο με κοντινό πλασέ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έδωσε το προβάδισμα στους «ρεντς», ενώ δύο λεπτά μετά την έναρξη (47') του δευτέρου ημιχρόνου ο Αλεξάντερ-Άρνολντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η απάντηση της Τότεναμ ήταν άμεση, με τον Χόιμπεργκ να μειώνει (49') σε 1-2. Τον τελευταίο λόγο όμως τον είχε ο Μανέ, ο οποίος στο 65' διαμόρφωσε το τελικό 1-3, μία νίκη η οποία επανέφερε την Λίβερπουλ στην τέταρτη θέση και σε τροχιά υπεράσπισης του περσινού της τίτλου.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι Φαν Ντάικ (στόπερ), Γκόμεζ (στόπερ), Τζότα (επιθετικός) και Κεϊτά (χαφ). Νέα απώλεια ο Μάτιπ (στόπερ), ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή στον αγώνα της Πέμπτης. Αμφίβολη η συμμετοχή του Φαμπίνιο που έμεινε εκτός στον αγώνα με τους «σπερς».

Πιθανή ενδεκάδα: Άλισον, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο (Χέντερσον), Φίλιπς, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Τιάγκο, Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ, Μανέ, Φιρμίνο, Σαλάχ.

Προϊστορία: Τρεις νίκες μετράει η Γουέστ Χαμ, έναντι πέντε της Λίβερπουλ. Επίσης ακόμη ένα μεταξύ τους παιχνίδι έληξε ισόπαλο.
27.02.11 Premier League Γουέστ Χαμ Λίβερπουλ 3 : 1

*Έπιτέλους έβγαλε αντίδραση και επέστρεψε στις νίκες η Λίβερπουλ μετά από πέντε παιχνίδια. Το στοίχημα πλέον για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είναι να ντουμπλάρει τις νίκες στο Λονδίνο, αυτή τη φορά απέναντι στη Γουέστ Χαμ. (Νίκη Λίβερπουλ στο 1,83).