Να κάνει αποφασιστικό βήμα για Τσάμπιονς Λιγκ

REFER A FRIEND: Προτείνετε ένα φίλο σας και πάρτε μέχρι και €150 μπόνους!

33η αγωνιστική στη Πρέμιερ Λιγκ, με τη Λέστερ να υποδέχεται στο «King Power Stadium» τη Κρίσταλ Πάλας.

1372: Leicester City FC - Crystal Palace FC 22:00 («King Power Stadium»)

Λέστερ: Επιστροφή στις νίκες για τη Λέστερ την προηγούμενη αγωνιστική, βάζοντας παράλληλα τέλος στο σερί των δύο συνεχόμενων ηττών. Επικράτησε 3-0 εντός έδρας της Γουέστ Μπρομ, αφού εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου. Σκοράροντας τρία γκολ (23' Βάρντι, 26' Έβανς, 36' Ιχενάτσο) καθάρισε από νωρίς την υπόθεση νίκη, ενώ στο δεύτερο 45λεπτο το μόνο που έκανε ήταν η συντήρηση δυνάμεων ενόψει της συνέχειας. Στο σημερινό αγώνα μεγάλο κίνητρο για νίκη έχουν οι «αλεπούδες», πράγμα το οποίο αν καταφέρουν θα αυξήσουν τη διαφορά από την πέμπτη Γουέστ Χαμ στο +7.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι Τζάστιν (μπακ) και Μπαρνς (εξτρέμ).

Πιθανή ενδεκάδα: Σμάιχελ, Έβανς, Σογιουνσού, Φοφανά, Ρ. Περέιρα, Τίλεμανς, Εντιντί, Καστάνιε, Μάντισον, Ιχεανάτσο, Βάρντι.

Κρίσταλ Πάλας: Πάνε δύο εβδομάδες από τότε που έχει να δώσει αγώνα η Κρίσταλ Πάλας. Τελευταία της αναμέτρηση ήταν στις 10/4 στην εντός έδρας ήττα 1-4 από την Τσέλσι σ' ένα παιχνίδι που πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση, δεχόμενη μάλιστα δύο γκολ μέχρι το 10ο λεπτό και ακόμη ένα πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (30'). Στην επανάληψη μείωσε με τον Μπεντέκε (63') σε 1-3, ωστόσο στο 78' η Τσέλσι διαμόρφωσε το τελικό 1-4. Πάντως τελευταία αγωνίζεται χωρίς άγχος, αφού βρίσκεται σταθερά στη 13η θέση με 38 βαθμούς και στο +11 από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ έχει και δύο παιχνίδια λιγότερα.

Αγωνιστικά νέα: Με ερωτηματικό οι συμμετοχές των Κλάιν (μπακ), Σακό (στόπερ), Τόμκινς (στόπερ), Κέιχιλ (στόπερ) και Σλουπ (μπακ-χαφ), ενώ σίγουροι απόντες οι Φέργκιουσον (αμυντικός), ΜακΑρθουρ (χαφ) και Γουίκαμ (επιθετικός). Στα θετικά επιστρέφει ο Μπατσουαγί (επιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Γκουάιτα, Γουόρντ, Κέιχιλ (Τόμκινς), Κουγιατέ, Φαν Αάνχολτ, Εζέ, Ρίντεβαλντ, Μιλιβόγεβιτς, Αγιού, Μπεντέκε, Ζαχά.

Προϊστορία: Λέστερ και Κρίσταλ Πάλας μετράνε από τρεις νίκες στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις τους.

04.07.20 Premier League Λέστερ Κρίσταλ Πάλας 3:0
23.02.19 Premier League Λέστερ Κρίσταλ Πάλας 1:4
16.12.17 Premier League Λέστερ Κρίσταλ Πάλας 0:3
22.10.16 Premier League Λέστερ Κρίσταλ Πάλας 3:1
24.10.15 Premier League Λέστερ Κρίσταλ Πάλας 1:0
07.02.15 Premier League Λέστερ Κρίσταλ Πάλας 0:1

*Η Λέστερ έχει την ευκαιρία να ξεφύγει στο +7 από την πέμπτη θέση και να κάνει αποφασιστικό βήμα για την έξοδο της στο Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ από την άλλη η Κρίσταλ Πάλας συνεχίζει στις αστάθειες και στο σημερινό αγώνα ταλαιπωρείται από απουσίες κυρίως στον αμυντικό τομέα. (Επιλογή ο συνδιασμός 1&2+ Goals στο 1,88, η ψηλότερη απόδοση που κυκλοφορεί στην αγορά, Meridianbet)