Με τα γκολ της Γιουνάιτεντ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γουέστ Χαμ αναμετρώνται στο «Όλντ Τράφορντ» σε παιχνίδι νοκ άουτ για τη φάση των «16» του FA Cup. Σε περίπτωση ισοπαλίας στα 90 λεπτά, ακολουθεί ημίωρη παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα κατακτήσει το τρόπαιο θα εξασφαλίσει θέση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

0779: Manchester United FC - West Ham United FC 21:30 («Old Trafford»)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Τη νίκη μέσα από τα χέρια της έχασε το περασμένο Σάββατο (6/2) η Γιουνάιτεντ απέναντι στην Έβερτον. Προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο με τους Καβάνι (24') και Φερνάντες (45'), για να ισοφαριστεί στις αρχές του δευτέρου από τους Ντουκουρέ (49') και Ροντρίγκεζ (52'). Στη συνέχεια ο Μακτόμινεϊ (70') ξαναέδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, όμως ο Κάλβερτ-Λίουιν με γκολ στο 90+5 υποχρέωσε την Γιουνάιτεντ σε ισοπαλία 3-3 στην έδρα της. Έτσι, η Σίτι την επομένη, με τη νίκη της σε βάρος της Λίβερπουλ (1-4), εκμεταλλεύτηκε τη γκέλα των συμπολιτών της και ξέφυγε στο +5, έχοντας και αγώνα λιγότερο. Στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου η Γιουνάιτεντ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ και πήρε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο, όπου απόψε θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Γουέστ Χαμ για τη φάση των «16» του FA Cup.

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίες ο Πογκμπά (χαφ), ενώ ανέτοιμος ο Μπαϊγί (στόπερ). Ο πρώτος θα μείνει για αρκετό καιρό εκτός σύμφωνα με τα τελευταία νέα.

Πιθανή ενδεκάδα: Χέντερσον, Μαγκουάϊαρ, Λίντελοφ, Γουάν Μπισάκα, Άλεξ Τέγιες, Μακτόμινεϊ, Φρεντ, Φερνάντες, Ράσφορντ, Μαρσιάλ, Καβάνι.

Γουέστ Χαμ: Με το βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το «Craven Cottage» κόντρα στη Φούλαμ η Γουέστ Χαμ, σ' ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα. Παρ' όλα αυτά το δρόμο προς τα δίκτυα δεν βρήκε καμία από τις δύο και έτσι ολοκλήρωσαν τον αγώνα στο στείρο 0-0. Η Γουέστ Χαμ για να βρεθεί στους «16» πέρασε εύκολα από την Ντόνκαστερ, κερδίζοντας την με 4-0 στο «Olympic Stadium».

Αγωνιστικά νέα: Κανονικά στη διάθεση του Ντέιβιντ Μόγιες τέθηκε ο Σούτσεκ (χαφ), του οποίου η αποβολή με κόκκινη κάρτα στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τη Φούλαμ δεν ισχύει. Την τελευταία στιγμή θα κριθεί η συμμετοχή του Αντόνιο (επιθετικός), ενώ για ακόμη ένα παιχνίδι εκτός τέθηκε ο Μαζουάκου (μπακ).

Πιθανή ενδεκάδα: Φαμπιάνσκι, Κρέσγουελ, Ογκμπόνα, Ντόουσον, Κουφάλ, Σούτσεκ, Ράις, Μπενραχμά, Λίνγκαρντ, Μπόουεν, Αντόνιο (Φρέντερικς).

Προϊστορία: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γουέστ Χαμ συναντήθηκαν άλλες τέσσερις φορές για το FA Cup. Τρεις προκρίσεις μετράνε οι «κόκκινοι διάβολοι», έναντι μίας των «σφυριών».