Με πρωταγωνιστή Μπόουεν «πάτησε» τετράδα η Γουέστ Χαμ

Νίκη επί της Νόριτς για την Πρέμιερ Λιγκ

Με πρωταγωνιστή τον Τζάρεντ Μπόουεν που σκόραρε δις, η Γουέστ Χαμ κέρδισε με 2-0 τη Νόριτς στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου και μπήκε στην πρώτη τετράδα της Πρέμιερ Λιγκ!

Ξανά στην πρώτη τετράδα της Πρέμιερ Λιγκ μπήκε η Γουέστ Χαμ, η οποία έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζάρεντ Μπόουεν, επικράτησε με 2-0 της Νόριτς στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Πρέμιερ! Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη σε επίπεδο πρωταθλήματος για τα «Σφυριά». Όγδοη διαδοχική αγωνιστική χωρίς νίκη για τη Νόριτς (2 ισοπαλίες και 6 ήττες), η οποία παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας. Μπήκε στον αγωνιστικό χώρο σαν αλλαγή στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τζόλης, ενώ δεν χρησιμοποιήθηκε από τον κόουτς Ντιν Σμιθ ο Γιαννούλης.

Η Γουέστ Χαμ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και αφού προειδοποίησε με γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 35', τελικά πήρε το προβάδισμα στο 42', όταν ο Μπόουεν σκόραρε με ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα του Σουφάλ.

Ανώτεροι οι γηπεδούχοι και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, έφτασαν «μια ανάσα» από το 2-0 στο 57' με τον Μπόουεν να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του γκολκίπερ Τιμ Κρουλ.

Στη συνέχεια η Νόριτς πίεσε και έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 68' με τον Άιντα να σουτάρει δυνατά από μακριά και τον Φαμπιάνσκι να αποκρούει στέλνοντας την μπάλα αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια κόρνερ. Η... σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 83', όταν ο Μαζουακού σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μπόουεν και εκείνος δεν αστόχησε από κοντά, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.