Ματς-απόλαυση στο Νιουκάστλ

Ματσάρα με εφτά γκολ ανάμεσα στην τοπική ομάδα και την πρωταθλήτρια Σίτι

Στη βόρεια Αγγλία έγινε απολαυστικό παιχνίδι με την πρωταθλήτρια Σίτι να επικρατεί 4-3 της Νιουκάστλ.

Στο 22ο λεπτό ο Φερνάντες έδιωξε την μπάλα με το χέρι αλλά διαιτητής και VAR δεν θεώρησαν ότι υπάρχει παράβαση. Τρία λεπτά μετά ο Κραφτ με κεφαλιά νίκησε τον Κάρσον (που έκανε ντεμπούτο με τη Σίτι στα 36 του) και άνοιξε το σκορ για τις «καρακάξες». Ο Σέλβι στο 35' εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Το 1-1 ήρθε στο 39' με τον Κανσέλο να σουτάρει από πλάγια θέση, την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα. Στο 42' ο Φεράν Τόρες πέτυχε ένα από τα γκολ της σεζόν. Μετά από εκτέλεση φάουλ από αριστερά ο Ισπανός πετάχτηκε και με εναέριο τακουνάκι έγραψε το 1-2. Ο Ζοέλιντον, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ανατράπηκε από τον Ακέ. Αρχικά ο επόπτης είχε δώσει οφσάιντ αλλά το VAR έδειξε ότι δεν υπήρχε και έτσι δόθηκε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Ζοέλιντον και έκανε το 2-2.

Στην επανάληψη η πρώτη φάση ήρθε στο 55' με τον Μέρφι να σουτάρει συρτά μέσα από την περιοχή και τον Κάρσον να μπλοκάρει. Έξι λεπτά μετά ο Γουόκερ ανέτρεψε τον Γουίλοκ και ο διαιτητής έδωσε νέο πέναλτι. Εκτελεστής και αυτή τη φορά ο παίκτης που το κέρδισε. Ο Κάρσον είπε αρχικά «όχι» στον Γουίλοκ αλλά στην επαναφορά έκανε το 3-2 καθώς οι αμυντικοί της Σίτι αντέδρασαν πολύ αργά. Στο 65' όμως ο Τόρες με κοντινή προβολή ισοφάρισε και ένα λεπτό μετά έκανε το 3-4. Ο Κανσέλο σούταρε στο δοκάρι και ο Ισπανός πήρε το... ριμπάουντ για να πετύχει χατ-τρικ.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράφκα, Μέρφι, Κραφτ, Φεντερίκο Φερνάντες (88'Γκέιλ), Ντάμετ, Ρίτσι (83'Λόνγκσταφ), Γουίλοκ, Σέλβι, Αλμιρόν, Σεντ-Μαξιμέν, Ζοέλιντον (83'Λιούς)

ΜΑΝ. ΣΙΤΙ: Κάρσον, Γουόκερ, Έρικ Γκαρθία, Ακέ, Ζοάο Κανσέλο (74'Μεντί), Μπερνάρντο, Ρόντρι, Γκιντογάν, Φεράν Τόρες, Γκαμπριέλ Ζεσούς, Στέρλινγκ

Πηγή: aek365.org