Χόρευε στο… χιόνι η Σίτι, επέστρεψε στις νίκες η Λέστερ!

Δεν πτοήθηκε από την έντονη χιονόπτωση

Το τρένο της Μάντσεστερ Σίτι παρέσυρε (2-0) και την Γουέστ Χαμ! Οι «πολίτες» στο χιονισμένο «Έτιχαντ» έφτασαν τις τρεις διαδοχικές νίκες, έπιασαν την Τσέλσι (που έχει ματς λιγότερο) στους 29 βαθμούς και συνεχίζουν την εξαιρετική τους πορεία, στοχεύοντας φυσικά στο πρωτάθλημα.

Στο 17' ο Μαχρέζ άνοιξε το σκορ για τους πολίτες, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ. Στο 33' ο Γκιντογκάν άνοιξε το σκορ για τη Σίτι, η οποία διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά της και στο φινάλε το… επέκτεινε με τον Φερναντίνιο για να πιάσει Τσέλσι και κορυφή (οι Λονδρέζοι έχουν ματς λιγότερο), με την Γουέστ Χαμ να το… παλεύει και να μειώνει στο φινάλε ο Λαντσίνι με φανταστικό γκολ!

Στο άλλο ματς η Λέστερ διέλυσε την Γουότφορντ με 4-2, με τους γηπεδούχους να παίρνουν βαθμολογική ανάσα, σκαρφαλώνοντας στην 8η θέση.

Ο Μάντισον στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Κινγκ στο 30' να ισοφαρίζει το ματς. Ο Βάρντι χτύπησε στο 34' και στο 42' για να κάνει το 3-1, με την Γουότφορντ να μειώνει σε 3-2 με τον Ντένις στο 61ο λεπτό. Ωστόσο οι «αλεπούδες» έκαναν το 4-2 με τον Λούκμαν στο 68’.

Η Μπρέντφορντ επικράτησε 1-0 της Έβερτον, με τα «ζαχαρωτά» να πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο στο πρωτάθλημα. Ο Τόνεϊ στο 24’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με την Έβερτον να μην μπορεί να αντιδράσει και να γνωρίζει την εκτός έδρας ήττα, για την 13η αγωνιστική της Premier League.