«Χ»αρούμενη και στους «16» η Σίτι! (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι, έπειτα από ένα φανταστικό παιχνίδι, έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Λυών (2-2), αποτέλεσμα που τη στέλνει και μαθηματικά στους «16» του Champions League!

Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι με υπέροχο ποδόσφαιρο, Λυών και Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2, με την ισοπαλία αυτή να στέλνει τους «Πολίτες» στη φάση των «16» του Champions League και τους Γάλλους σε τελικό πρόκρισης κόντρα στη Σαχτάρ στην Ουκρανία!

Καθολική υπεροχή, αλλά… μηδέν για τη Λυών

Οι γηπεδούχοι πρέσαραν ψηλά από το ξεκίνημα και αιφνιδίασαν τη Σίτι, που έδειχνε να μην μπορεί να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα. Μάλιστα στο 13΄θα μπορούσαν να πάρουν το προβάδισμα, όμως ο Ντεπάι δεν βρήκε καλά την μπάλα από τη μικρή περιοχή μετά από γύρισμα του Κορνέ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες δύο λεπτά αργότερα, με τον Μαχρέζ να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Λόπες να αποκρούει στη γωνία του.

Η ομάδα του Μπρούνο Ζενέσιο έπαιζε εξαιρετικό ποδόσφαιρο και στο 28′ «άγγιξε» ξανά το γκολ. Ο Μεντί έκανε το γύρισμα, όμως ο Κορνέ γλίστρησε προ κενής εστίας και το πλασέ του ήταν κάκιστο, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Η πίεση των γηπεδούχων ήταν ασφυκτική και στο 44′ έφτασαν μια «ανάσα» από το 1-0, με τον Κορνέ να σημαδεύει το δοκάρι του Έντερσον μετά από γύρισμα του εξαιρετικού Ντεπάι.

Το 0-0 έμεινε μέχρι και τη λήξη του πρώτου 45λεπτου, με την Λυών να έχει καθολική υπεροχή στην αναμέτρηση και τη Σίτι να μοιάζει σαστισμένη από το υψηλό πρεσάρισμα των γηπεδούχων, που πραγματικά έκαναν ό,τι ήθελαν στο πρώτο μέρος.

Πανδαισία ποδοσφαίρου στο δεύτερο μέρος

Η Λυών μπήκε πιο δυνατά και στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 53′ ευτύχησε να προηγηθεί. Ο Κορνέ, που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν «μοιραίος», πήρε την μπάλα στην αντεπίθεση και με υπέροχο σουτ νίκησε τον Έντερσον, κάνοντας το 1-0 μέσα σε πανδαιμόνιο!

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα ανέβασαν την απόδοση του και έξι λεπτά αργότερα θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν, όμως ο Λόπες έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση σε κεφαλιά του Αγκουέρο από κοντά. Η Σίτι επέμενε και τελικά στο 62′ δικαιώθηκε.

Ο Στέρλινγκ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Λαπόρτ με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Λόπες, φέρνοντας το ματς στα ίσια! Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και στην απόλυτη ανατροπή μόλις ένα λεπτό αργότερα, με τον Λόπες με διπλή προσπάθεια να σώζει πάνω στη γραμμή το σουτ του Σανέ.

Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό μετά την ισοφάριση, με τη Σίτι να έχει την κατοχή, χωρίς να απειλεί, και τη Λυών να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα. Όλα άλλαξαν μέσα σε μόλις δύο λεπτά…

Αρχικά, στο 81′ ο Ντεπάι έβγαλε μια υπέροχη κάθετη στον Κορνέ, που δεν είχε πρόβλημα να νικήσει για δεύτερη φορά στη βραδιά τον Έντερσον. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, όμως, η Σίτι «απάντησε» ξανά, με τον Αγκουέρο να νικάει τους πάντες στον αέρα, μετά από κόρνερ του Μαχρέζ, και να ισοφαρίζει σε 2-2!

Ο ρυθμός έπεσε ξανά, με τις δύο ομάδες να μένουν ικανοποιημένες με το βαθμό τις ισοπαλίας και το 2-2 να μένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Με τον βαθμό αυτό η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε τους 10 και προκρίθηκε και μαθηματικά στην φάση των «16» του Champions League, ενώ η Λυών έφτασε τους 7 βαθμούς και θα παίξει «τελικό» πρόκρισης κόντρα στη Σαχτάρ στην Ουκρανία την τελευταία αγωνιστική.

Λυών (Μπρούνο Ζενέσιο): Λόπες, Μαρσέλο, Μαρκάλ, Ντενέγιερ, Ράφαελ (74′ Τετέ), Ντόμπελε, Αουάρ, Μεντί, Φεκίρ (84′ Τραορέ), Κορνέ (89′ Τεριέ), Ντεπάι.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Φερναντίνιο, Σίλβα, Μαχρέζ, Σανέ (72′ Ντελφ), Στέρλινγκ, Αγκουέρο (91′ Φοντέν).

Πηγή: sportsking.gr

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Τελευταία Ενημέρωση