Σ-έξι Σίτι, ταπείνωσε τη Γιουνάιτεντ! (vid)

Μόνο στα χαρτιά ήταν ντέρμπι ο αγώνας ανάμεσα στις ομάδες του Μάντσεστερ

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι του Μάντσεστερ η κυρίαρχη Σίτι, διαλύοντας με 6-3 τη Γιουνάιτεντ (4-0 στο πρώτο ημίχρονο), με τους Χάαλαντ και Φόντερ να σκοράρουν από τρία γκολ!

Τρομερή καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην κάκιστη Γιουναίτεντ, η οποία εμφάνισε ξανά τις μεγάλες αμυντικές αδυναμίες της και απλώς μείωσε για το τελικό σκορ, με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά.

Έτσι, η Σίτι μείωσε ξανά στον έναν βαθμό τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, ενώ η Γιουνάιτεντ ηττήθηκε για πρώτη φορά μετά από 4 συνεχόμενες νίκες, μένοντας στους 12 βαθμούς και την 6η θέση της βαθμολογίας.

Τα 9 γκολ που είδαμε αποτελούν τα περισσότερα που έχουν μπει ποτέ στην ιστορία των ντέρμπι του Μάντσεστερ, ενώ δύο παίκτες σκόραραν από τρία γκολ για μόλις τρίτη φορά στην Premier League!

Το ματς:

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι από τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι η Μάντσεστερ Σίτι, πλησίασε στο γκολ από το 3ο κιόλας λεπτό, όταν ο Ντε Χέα απέκρουσε κοντινό σουτ του Ντε Μπρόινε και στην επαναφορά ο προωθημένος Άκε πλάσαρε στα σώματα αμυντικών. Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 8’, μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια, συνεργασία των Κανσέλο και Μπερνάρντο Σίλβα στο αριστερό άκρο της επίθεσης, ασίστ του Πορτογάλου και εύκολο τελείωμα του Φόντεν, ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά σε ντέρμπι του Μάντσεστερ.

Κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο, η Σίτι είχε δοκάρι στο 18’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκιντογκάν, ενώ στο 21’ Μπερνάρντο και Φόντεν συνεργάστηκαν ξανά, με τον δεύτερο να σουτάρει λίγο πάνω από τα δοκάρια της Γιουνάιτεντ, η οποία αδυνατούσε να ανταπεξέλθει στον ρυθμό των γηπεδούχων. Στο 30’ ένα ακόμα σουτ του Φόντεν κόντραρε στον Βαράν και στη συνέχεια της φάσης ο Ντε Μπρόινε σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 34’ ο Χάαλαντ σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και σκόραρε με κεφαλιά για το 2-0, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βέλγου μαέστρου.

Τρία λεπτά αργότερα ο απίθανος Χάαλαντ βρήκε ξανά δίχτυα, με προβολή και μετά από υπέροχη ασίστ του Ντε Μπρόινε, για το 16ο γκολ του στη φετινή σεζόν, ενώ στο 44’ ο Φόντεν πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, με τον Χάαλαντ να γίνεται από εκτελεστής, δημιουργός.

Η Γιουνάιτεντ αποφάσισε να κάνει αισθητή την παρουσία της στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και μείωσε με πανέμορφο γκολ του Άντονι στο 56’, με τη Σίτι να απαντά στο 64', όταν ο Φόντεν και Χάαλαντ συνεργάστηκε και εξέθεσαν ξανά την άμυνα των φιλοξενούμενων, με τον Νορβηγό να πετυχαίνει το τρίτο του χατ-τρικ στη φετινή σεζόν.

Στο 73' ο Φόντεν «απάντησε» στον Χάαλαντ σκοράροντας για το δικό του χατ-τρικ, ενώ ο Μαρσιάλ μείωσε σε 6-2 στο 84', παίρνοντας το... ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Έντερσον σε δυνατό σουτ του Φρεντ. Το τελικό 6-3 διαμορφώθηκε στο 90'+1', όταν ο Μαρσιάλ πήρε πέναλτι μετά από ανατροπή του Λαπόρτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα.

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90+1' ΓΚΟΛ 6-3, Ο Μαρσιάλ εκτέλεσε ιδανικά το πέναλτι στο παραθυράκι της εστίας

90' Πέναλτι για τη Γιουνάιτεντ, με τον Λαπόρτ να ανατρέπει εντός περιοχής τον Μαρσιάλ

86' Ο Άντονι σούταρε από πλάγια θέση, αδύναμα στην αγκαλιά του Έντερσον

85' Ο Μαρτίνεζ έκοψε με πολύ ωραίο τάκλιν τον Άλβαρεζ, λίγο πριν αυτό πλασάρει από κοντά

84' ΓΚΟΛ 6-2, Ο Έντερσον απέκρουσε δυνατό σουτ του Φρεντ, με τον Μαρσιάλ να παίρνει το... ριμπάουντ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

80' Κίτρινη κάρτα στον Μπρούνο Φερνάντες

74' Τετραπλή αλλαγή για τη Σίτι. Μαχρέζ, Λαπόρτ και Άλβαρεζ αντί των Φόντεν, Ντε Μπρόινε, Γκιντογκάν και Γκρίλις

73' ΓΚΟΛ 6-1, Ασίστ του Χάαλαντ και ωραίο τελείωμα του Φόντεν, ο οποίος κάνει και αυτό χατ-τρικ.

71' Μακρινό σουτ του Άντονι, δεν ανησύχησε αυτή τη φορά τον Έντερσον

70' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ, Φρεντ στη θέση του Σάντσο

70' Ο Χάαλαντ έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Premier League που σκοράρει χατ-τρικ σε τρία σερί εντός έδρας παιχνίδια!

68' Φανταστική ατμόσφαιρα στο «Έτιχαντ», με τους φίλους της Σίτι να απολαμβάνουν την επιβλητική εμφάνιση της ομάδας τους!

64' ΓΚΟΛ 5-1, Ξανά απούσα η άμυνα της Γιουνάιτεντ, ασίστ του Φόντεν και εύκολο τελείωμα από τον απίστευτο Νορβηγό!

63' Σαφώς πιο αργός ο ρυθμός της Σίτι στο δεύτερο ημίχρονο σε σύγκριση με το πρώτο, διαχειρίζεται με σχετική ευκολία το μεγάλο υπέρ της προβάδισμα

59' Διπλή αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ, Καζεμίρο και Μαρσιάλ αντί των Ράσφορντ και ΜακΤόμινεϊ

56' ΓΚΟΛ 4-1, Ο Άντονι μειώνει για τους φιλοξενούμενους, με ένα υπέροχο μακρινό φαλτσαριστό σουτ!

51' Τρίτο κόρνερ για τη Σίτι, ούτε ένα δεν έχει πάρει η Γιουνάιτεντ

47' Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινάει με μία ακόμα τελική της Σίτι, ο Ντε Χέα αντέδρασε σωστά σε σουτ του Φόντεν

46' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ, με τον Σο να παίρνει τη θέση του Μαλάσια

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου!

Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-0!

45'+1' Δυνατό σουτ του Φερνάντες από πολύ πλάγια θέση, απέκρουσε με γροθιές ο Έντερσον

45' Δύο λεπτά καθυστερήσεις

44' Η κάμερα δείχνει τον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον συνοφρυωμένο στα επίσημα του «Έτιχαντ»

44' ΓΚΟΛ 4-0, Αυτή τη φορά ο Χάαλαντ γίνεται δημιουργός και σερβίρει την ασίστ στον Φόντεν που σκοράρει με προβολή! Το πάρτι της Σίτι συνεχίζεται!

42' Αντεπίθεση για τη Σίτι, με τον Φόντεν να βρίσκει τον Χάαλαντ στο ύψος του πέναλτι, αλλά να με τον Νορβηγό να μην κοντρολάρει σωστά

41' Αναγκαστική αλλαγή για τη Σίτι, ο τραυματίας Γουόκερ αποχωρεί και τη θέση του παίρνει ο Γκόμες

39' Μακρινό σουτ του Φερνάντες, μπλόκαρε εύκολα ο Έντερσον

37' ΓΚΟΛ 3-0, Ξανά ο απίθανος Χάαλαντ, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με προβολή, εκμεταλλευόμενος ιδανικά μια υπέροχη πάσα του Ντε Μπρόινε στο δεύτερο δοκάρι!

36' Η Σίτι κυριαρχεί από το ξεκίνημα του ντέρμπι και αυτό φαίνεται και στον πίνακα του σκορ

34' ΓΚΟΛ 2-0, Μετά από κόρνερ του Μπερνάρντο Σίλβα, ο Χάαλαντ νίκησε κατά κράτος τον ΜακΤόμινεϊ στον αέρα, με την κεφαλιά του να περνάει την γραμμή, παρά την προσπάθεια του Μαλάσια να διώξει έγκαιρα!

31' Διπλή ευκαιρία για τη Σίτι, αρχικά το σουτ του Γκρίλις κόντραρε στον Βαράν, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ντε Μπρόινε σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ

30' Ημίωρο στο ντέρμπι

28' 19 επαφές στην αντίπαλη περιοχή για τη Σίτι, μόλις 4 για τη Γιουνάιτεντ

25' Ο Μαρτίνεζ κόβει τελευταία στιγμή μια κάθετη του Χάαλαντ προς τον Φόντεν

23' Κίτρινη κάρτα στον Μαλάσια, έκοψε αντεπίθεση των γηπεδούχων μετά από κάκιστη πάσα του Ράσφορντ

21' Ακόμα μια ευκαιρία για τη Σίτι, η οποία αναπτύχθηκε ξανά από τα αριστερά της επίθεσής της, με τον Φόντεν να σουτάρει δυνατά, λίγο πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων

18' Δοκάρι για τη Σίτι, με τον Γκιντογκάν να εκτελεί το φάουλ και την μπάλα να χτυπάει στο αριστερό δοκάρι του Ντε Χέα και να περνάει άουτ

16' Πανηγυρικό στιγμιότυπο από το γκολ του Φόντεν

13' Προωθημένη μπαλιά για τον Ράσφορντ, βγαίνει πολύ μακριά από την εστία του και απομακρύνει με το δεξί του πόδι ο Έντερσον

13' Στο 75% υπέρ της Σίτι η κατοχή

11' Η Γιουνάιτεντ επισκέπτεται για πρώτη φορά την περιοχή των γηπεδούχων, αλλά ο Άκε κόβει τον Ράσφορντ πριν εκείνος προλάβει να γυρίσει και να σουτάρει

10' Καλείται να αντιδράσει η Γιουνάιτεντ

8' ΓΚΟΛ 1-0, Ανοίγει το σκορ η Σίτι με πλασέ του Φόντεν μέσα από την περιοχή!

4' Τριπλή ευκαιρία για τη Σίτι ωστόσο δεν μπορεί να σκοράρει!

1' Σέντρα στο ντέρμπι!

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ακάντζι, Άκε, Κανσέλο, Ντε Μπρόινε, Γκουντογκάν, Σίλβα, Φόντεν, Γκρίλις, Χάαλαντ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Ντάλοτ, Βαράν, Μαρτίνες, Μαλάσια, ΜακΤόμινεϊ, Έρικσεν, Σάντσο, Άντονι, Φερνάντες, Ράσφορντ