Πρέμιερ Λιγκ: Η Σίτι «καθάρισε» και την Μπόρνμουθ (vid)

Διεύρυνε το σερί της και διατήρησε σε απόσταση ασφαλείας τους διώκτες της

Να περάσει ο επόμενος… Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 3-1 της Μπόρνμουθ στο «Etihad» και έφτασε τις έξι σερί νίκες (και 10 σε έντεκα ματς) στο πρωτάθλημα, έχοντας πλέον 38 βαθμούς και κράτησε σε απόσταση ασφαλείας τη Λίβερπουλ (33 βαθμούς), που αντιμετωπίζει την Κυριακή την Έβερτον.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα δυσκολεύτηκε λίγο παραπάνω απ’ όσοι συνηθίζει σε εντός έδρας αναμετρήσεις με ομάδες τέτοιου επιπέδου, αλλά από τα μέσα του δεύτερου μέρους και μετά φανέρωσε την ανωτερότητά της.

Το σκορ άνοιξε στο 16’ ο Μπερνάντο Σίλβα έπειτα από απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα σε προσπάθεια του Σανέ για να έρθει στο 44΄ η απάντηση του Γουίλσον με κεφαλιά. Ο Στέρλινγκ από κοντά -έπειτα από ασταθή επέμβαση του Μπέγκοβιτς- έγραψε το 2-1 στο 57ο λεπτό. Ο Γκιντογκάν στο 80’ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα μετά το γύρισμα του Σανέ από τ’ αριστερά και κλείδωσε το τρίποντο.

Επιβλητική εμφάνιση έκανε η Γουέστ Χαμ στην έδρα της Νιούκασλ και πέρασε με το καθαρό 3-0, με τον Τσιτσαρίτο να δείχνει τον δρόμο προς τη νίκη. Ο Μεξικανός φορ «χτύπησε» στο 11’ και στο 63’ για να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα ο Φελίπε Άντερσον με τέρμα που σημείωσε στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Λέστερ, η οποία νίκησε με 2-0 τη Γουότφορντ του Χοσέ Χολέμπας (έπαιξε σε ολόκληρο το ματς), βάζοντας γερές βάσεις για τον στόχο της από το πρώτο μέρος. Ο Βάρντι άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με πέναλτι και ο Μάντισον στο 23’ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, χωρίς να αλλάξει κάτι μέχρι το φινάλε.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι, λόγω της αποβολής του Καπουέ στο 90ο λεπτό.

Η Κρίσταλ Πάλας του Λούκα Μιλιβόγεβιτς (βασικός και έβγαλε το ματς) επικράτησε 2-0 της Μπέρνλι, που παρέμεινε στους 9 βαθμούς έπειτα από 14 αγωνιστικές και παρέμεινε εντός της επικίνδυνης ζώνης. Με τη βοήθεια και της τύχης, οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού στο 16’, όταν με τη σέντρα-σουτ του ΜακΆρθουρ η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία για να καταλήξει στην αντίπαλη εστία. Η ανωτερότητα της Πάλας σφραγίστηκε στο 77’ με το ωραίο σουτ του Τάουνσεντ.

Το… μενού είχε και δεύτερο διπλό, αφού η Μπράιτον πέρασε από την έδρα της Χάντερσφιλντ με 2-1. Ο Γιόργκεσεν σημείωσε το γρηγορότερο γκολ της σεζόν στην Αγγλία, ανοίγοντας το σκορ μόλις στα 55’’ για τους γηπεδούχους, που έπαιξε για ένα σχεδόν ημίχρονο με δέκα παίκτες. Ο Μουνιέ δέχθηκε κόκκινη στο 32’ και σταδιακά έγειρε η πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων, που «χτύπησαν» στο κατάλληλο σημείο με τον Ντάφι (45+4’,). Ο Αντόνε στο 69’ σήμανε την ολοκληρωτική αντεπίθεση της Μπράιτον.