Πέρασε από την Μπρέντφορντ και… πέταξε στο +8 η Σίτι! (vid)

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σκόραρε ο Φιλ Φόντεν

Οι «Σίτιζενς» χρειάστηκαν ένα γκολ του Φόντεν για να επικρατήσουν 1-0 στην έδρα της Μπρέντφορντ και να φτάσουν στη 10η σερί τους νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ.

Έτσι, η ομάδα του Πεπ εκμεταλλεύτηκε τις γκέλες των Τσέλσι και Λίβερπουλ, με αποτέλεσμα να πάει στους 50 βαθμούς, με τους «μπλε» και τους «κόκκινους» να έχουν 42β. και 41β. αντίστοιχα.

Η Σίτι προσπάθησε να κυριαρχήσει από την αρχή του ματς, αλλά δίχως να κάνει τη μεγάλη ευκαιρία, ενώ στο 15’ η Μπρέντφορντ λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, με τον Κανσέλο να απομακρύνει την μπάλα πριν τη γραμμή. Ωστόσο, η φάση αυτή «ξύπνησε» την ομάδα του Γκουαρδιόλα, η οποία ένα λεπτό αργότερα πήρε το προβάδισμα με τον Φόντεν. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι πήγε πολύ στη δύναμη, με αρκετά φάουλ και χωρίς την πολύ μεγάλη φάση, με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα του ματς ήταν ίδια και στο δεύτερο μέρος. Η Σίτι να… μονοπωλεί την κατοχή (έφτασε μέχρι στο 81% σε κάποια στιγμή) και να διατηρεί χωρίς να απειληθεί το προβάδισμά της. Παράλληλα, ήταν τόσο προσεκτική και στην επίθεση, όπου δεν δημιούργησε κάποια πολύ μεγάλη φάση. Εκτός από ένα γκολ του Φόντεν, το οποίο δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι όλοι… πίσω και να διώχνουν συνεχώς. Ο χρόνος κυλούσε, η ομάδα του Πεπ βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Λαπόρτ στο 87’, αλλά κι αυτό ακυρώθηκε μέσω VAR (πάλι για οφσάιντ), με το 0-1 να μένει μέχρι τη λήξη.