Μαντσεστερ Σίτι – Σάλκε 7-0: Πάρτι με καλεσμένο την Σάλκε στο Μάντσεστερ (vid)

Διασυρμός της Σάλκε από την ομάδα του Γκουαρντιόλα

Το σκορ μιλά από μόνο του η παρέα του Αγκουέρο έκανε πάρτι πάνω στην Σάλκε και την διέσυρε με το βαρύ και ασήκωτο 7-0. Οι Σίτιζενς ήταν ασταμάτητοι και με τους Αγκουέρο, Σανέ, Στέρλινγκ, Μπερνάτο και Φόουντεν να σκοράρουν ακατάπαυστα πήραν μια εύκολη πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Α’ ημίχρονο

Η Σίτι μπήκε στον αγώνα για καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση. Από το πρώτο λεπτό λοιπόν οι Σίτιζενς έδειξαν τις προθέσεις του ελέγχοντας κατά κράτος το παιχνίδι έχοντας καθολική υπεροχή στην κατοχή της μπάλας μη αφήνοντας την Σάλκε να κάνει παιχνίδι. Στο 13ο λεπτό ο Στέρλινγκ γύρισε την μπάλα στον Αγκουέρο με τον Αργεντινό να κάνει από κοντά την προβολή με το δοκάρι να στέκεται σύμμαχος των Γερμανών. Στο 33ο λεπτό ο Μπρούμα ανέτρεψε τον Σίλβα στην περιοχή και τον Αγκουέρο να κάνει το 1-0 από τα έντεκα βήματα. Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των Άγγλων για το πρώτο τέρμα άρχισαν για το δεύτερο. Ο Στέρλινγκ γύρισε την μπάλα στον Αγκουέρο με τον φορ της Σίτι να περνά την μπάλα κάτω από τα πόδια του Φαίρμαν για το 2-0 μέσα σε 3 λεπτά! Η Σίτι έδειχνε ασταμάτητη αφού στο 42ο λεπτό σκόραρε εκ νέου με τον Σανέ για το 3-0 και να κλειδώνει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Σανέ να βγήκε στην «πλάτη» της άμυνας της Σάλκε και με δυνατό διαγώνιο σουτ να έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του. Ένα λεπτό αργότερα ο Στέρλινγκ φλέρταρε με το τέταρτο τέρμα αναγκάζοντας τον Φαίρμαν να μπλοκάρει με τα πόδια με υπερένταση.

Β’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκε και στο δεύτερο μισό η ομάδα της Σίτι. Ο Σανέ στο 50ο λεπτό βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Σάλε αλλά το πλασέ του Γερμανού πέρασε δίπλα από την εστία του Φαίρμαν. Στο 52ο λεπτό ο Σίλβα σκόραρε αλλά η φάση ακυρώθηκε σωστά από τον ρεφ της αναμέτρησης αφού ο Σανέ ήταν σε θέση οφσαιντ. Η Σίτι δεν σταμάτησε ποτέ και στο 57ο λεπτό ο Στέρλινγκ με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 4-0. Ο Σανέ σε μια οργανωμένη επίθεση των Σίτιζενς βρήκε τον Άγγλο στην περιοχή όπου έκανε με την πρώτη το πλασέ νικώντας για 4η φορά τον Φαίρμαν. Στο 74ο λεπτό ο Σανέ γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι από αριστερά και τον επερχόμενο Μπερνάρντο Σίλβα να τη στέλνει με τη βοήθεια και του δοκαριού στην εστία του Φέρμαν κάνοντας το 5-0. Στο 78ο λεπτό ο Φόουντεν πέρασε και τον Φάρμαν και με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 6-0. Λίγο αργότερα και στο 84ο λεπτό ο Ζεσούς με δυνατό πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 7-0.

Η Σίτι σε ένα παιχνίδι έδειξε την δύναμη της και με το εκκωφαντικό 7-0 πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Μαν. Σιτι: Δεν υπήρχε ποδοσφαιριστής από την ομάδα του Γκουαρντιόλα που υστέρησε στην σημερινή αναμέτρηση.

Σάλκε: -

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Μαν. Σιτι: -

Σάλκε: Τραγικό παιχνίδι από την Σάλκε. Ακόμη πιο τραγικός ήταν ο Φάρμαν που πραγματικά ότι ήταν μέσα στην εστία του απλά το μάζευε.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Μαντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): 4-3-3 για τον Πεπ Γκουαρντιόλα που μπήκε στο παιχνίδι για να «καθαρίσει» τους Γερμανούς. Η υπεροχή του ήταν μεγάλη στο γήπεδο και από το πρώτο ημίχρονο έκλεισε την υπόθεση πρόκριση.

Σάλκε (Ντομένικο Τεντέσκο): Είχε εξ αρχής δύσκολο έργο αφού ήταν το ακλόνητο αουτσάιντερ στην αναμέτρηση. Αφέθηκε στις ορέξεις των Σίτιζενς αφού δεν μπορούσε να αντιδράσει.