Μάντσεστερ Σίτι-Τότεναμ 1-0: Ζορίστηκε, αγχώθηκε αλλά στο τέλος νίκησε (vid)

Το γκολ του Φόντεν έκρινε το παιχνίδι

Ένα γκολ του Φόντεν στο 5ο λεπτό ήταν αρκετό για να δώσει στην Μάντσεστερ Σίτι την νίκη με 1-0 ενάντια στην Τότεναμ στο Etihad για την 35η αγωνιστική της Premier League, μόλις λίγα 24ωρα μετά την επική αναμέτρηση μεταξύ τους στο Champions League. Αγχώθηκε αρκετά στο 2ο ημίχρονο η Σίτι, με την Τότεναμ να έχει κάποιες ευκαιρίες και ενώ «φωνάζει» για πέναλτι σε χέρι του Γόλκερ στο 59'. Πλέον η Σίτι είναι 1η με 86 βαθμούς, έναν περισσότερο από την Λίβερπουλ, ενώ η Τότεναμ παραμένει 3η με 67.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Τότεναμ ήταν η ομάδα που είχε την πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης και συγκεκριμένα ο Σον στο 3ο λεπτό, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Έντερσον. Μόλις στο 5ο λεπτό η Σίτι έκανε το 1-0 με τον Φόντεν. Αρχικά, ο Μπερνάρντο έβγαλε την σέντρα προς το μέρος του Αγκουέρο κι αυτός με κεφαλιά βρήκε τον νεαρό Άγγλο, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 14’ ο Έρικσεν μπήκε πλάγια στην περιοχή και έκανε το πλασέ αλλά ο Έντερσον φώναξε και πάλι παρόν και έσωσε την εστία του. Στο 16ο λεπτό ο Έρικσεν έδωσε εξαιρετική κάθετη πάσα με την οποία έβγαλε μόνο του τον Σον, αλλά ο Λαπόρτ «σαν από μηχανής Θεός» έσωσε την ομάδα του. Στο 22’ ο Φόντεν έκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά μάζεψε εύκολα ο Γκαζανίγκα. Στα επόμενα λεπτά η Σίτι συνέχιζε να πιέζει, έχοντας κάποια μακρινά σουτ, αλλά δεν έγινε ιδιαίτερα απειλητική για την εστία του Γκαζανίγκα, ενώ από την άλλη η Τότεναμ απείλησε με τον Σον στο 44’ αλλά ο Έντερσον απέκρουσε και έτσι το 1-0 ήταν το σκορ του 1ου μέρους.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 49ο λεπτό ο Αγκουέρο έκανε το σουτ εντός περιοχής, έκοψε ο Αλντερβάιρελντ και στην συνέχεια το σουτ του Φόντεν πέρασε εκτός, στην πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου 45λεπτου. Στο επόμενο 15λεπτο δεν είδαμε κάποια καλή στιγμή, με την απόφαση του διαιτητή στο 59ο λεπτό να είναι αυτή που αδίκησε την Τότεναμ καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γόλκερ και θα μπορούσε να δοθεί πέναλτι. Στο 68’ ο Σανέ έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε εκτός. Στο 71΄ο Σανέ έκανε το γύρισμα και ο Στέρλινγκ έκανε το πλασέ από κοντινή απόσταση, αλλά ο Γκαζανίγκα απέκρουσε εντυπωσιακά με το δεξί του πόδι. Στο 73’ ο Λούκας κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ, αλλά ο Έντερσον έσωσε την εστία του. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Σίτι πήρε μια πολύ σημαντική νίκη στην μάχη που δίνει για τον τίτλο.

Διακριθέντες:

Μάντσεστερ Σίτι: Ο Μπερνάρντο Σίλβα ήταν ο καλύτερος της ομάδας του, μόνιμη πηγή κινδύνου για την Τότεναμ και ενώ δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για τους συμπαίχτες του. Καλή εμφάνιση και από τον Έντερσον ο οποίος έσωσε αρκετές φορές την εστία του.

Τότεναμ: Καλό παιχνίδι ανασταλτικά για τους Σπερς, οι οποίοι περιόρισαν σε αρκετά σημεία του αγώνα τις επιθέσεις της Σίτι.

Απογοήτευσαν:

Μάντσεστερ Σίτι: Δεν υστέρησε κάποιος, ήταν απογοητευτικό το γεγονός πως ο Ντε Μπρούινε αποχώρησε τραυματίας για άλλη μια φορά την φετινή σεζόν.

Τότεναμ: Μέτριο παιχνίδι για τους Λούκας και Σον, οι οποίοι σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες για την Τότεναμ και θα μπορούσαν να σκοράρουν κάποιο γκολ.

Κοουτσάρισμα:

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Ζορίστηκε αρκετά η ομάδα του, αλλά εν τέλει πήρε μια πολύ σημαντική νίκη και πλέον ακολουθεί το εκτός έδρας ντέρμπι με την Γιουνάιτεν την Τετάρτη.

Τότεναμ (Ποκετίνο): Δεν τα κατάφερε η ομάδα του, είχε τις ευκαιρίες για κάποιο γκολ αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε.

Διαιτησία (Michael Oliver): Στο 59ο λεπτό έπρεπε να δοθεί πέναλτι σε χέρι του Γόλκερ, καθώς φάνηκε ξεκάθαρα η πρόθεση του μπακ της Σίτι.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γόλκερ, Λαπόρτ, Στόουνς, Ζιτσένκο, Γκουντογάν, Φόντεν (Σίλβα 85'), Μπερνάρντο, Ντε Μπρούινε (Φερναντίνιο 38'), Στέρλινγκ, Αγκουέρο (Σανέ 65')

Τότεναμ: Γκαζανίγκα, Φόιθ, Αλντερβάιρελντ (Γιορέντε 78'), Σάντσεζ, Βερτόνγκεν, Ντέιβις, Ντάιερ (Γουανγιάμα 62'), Έρκσεν, Άλι (Ρόουζ 69'), Λούκας, Σον

Σκόρερς: Φόντεν /-

Κίτρινες Κάρτες:  Στέρλινγκ / Γουανγιάμα, Βερτόνγκεν