Μαν. Σίτι - Τσέλσι 1-0: Δεν την σταματά κανείς

Στην Μάντσεστερ Σίτι το ντέρμπι

Η Μάντσεστερ Σίτι συνέχισε να σκορπάει αντιπάλους στον δρόμο για την κατάκτηση της Πρέμιερ Λιγκ. Αυτή τη φορά η Τσέλσι πρόβαλε μια σχετική αντίσταση αλλά δεν μπόρεσε να της χαλάσει το απόγευμα. Τελικό σκορ 1-0 για τους «πολίτες», για τους οποίους έφτασε ένα γκολ στις αρχές του δεύτερου μέρους.

Α’ ημίχρονο

Η κυριαρχία της Σίτι φάνηκε απ’ την αρχή. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα μπήκε πολύ δυνατά και το πάλεψε για να ανοίξει το σκορ. Παρά όμως την πίεση δεν είχε τις κλασικές ευκαιρίες.Στο 20’ η πολύ όμορφη ατομική ενέργεια του Λερόι Σανέ κατέληξε στα πόδια του Μπερνάρντο Σίλβα, ο οποίος έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Η δεύτερη μεγάλη φάση του αγώνα ήρθε στο 27’ όταν ο Σανέ κατέβασε υπέροχα την μπάλα από εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε και το σουτ που επιχείρησε αμέσως μετά θα κατέληγε στα δίχτυα αν δεν βρισκόταν πάνω στη γραμμή του τέρματος ο Αθπιλικουέτα. Στο 41’ η Σίτι σημείωσε τέρμα μετά από εκτέλεση φάουλ, συρτώ σουτ του Σίλβα και προβολή του Αγουέρο, όμως ο διαιτητής ακύρωσε το τέρμα για οφσάιντ.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι βγήκε αποφασισμένη να κερδίσει το παιχνίδι. Μόλις στο 46’ άνοιξε το σκορ, όταν μετά από ωραία ενέργεια του Νταβίντ Σίλβα, έκανε το γύρισμα στον Μπερνάντο Σίλβα, ο οποίος από κοντά έγραψε το 1-0. Έπειτα από 8 λεπτά ήρθε και η πρώτη φάση της Τσέλσι, όταν ο Μόουζες πάτησε περιοχή από δεξιά, όμως το τελείωμα του δεν βρήκε στόχο. Στο 78’ το πλασέ του Σανέ πέρασε λίγο άουτ. Στο 90+4’ το σουτ του Αλόνσο έφυγε ελάχιστα άουτ.

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Λαπόρτ, Οταμέντι, Γουόκερ, Ζιντσένκο (87' Ντανίλο), Γκουντογκάν, Ντ. Σιλβα, Ντε Μπρόινε, Μπ. Σίλβα (91' Σάντεν), Σανέ, Αγουέρο (84' Ζεσούς)

Τσέλσι (Κόντε): Κουρτουά, Κρίστενσεν, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Αλόνσο, Μόουζες, Ντρινκγουότερ, Φάμπρεγας, Γουίλιαν (74' Ζιρού), Αζάρ (89' Μοράτα), Πέδρο

Σκόρερς: Σίλβα / -

Κίτρινες Κάρτες: Ζιντσένκο / -

Κόκκινες Κάρτες: - / -