Μάν. Σίτι - Μάν. Γιουνάιτεντ 3-1: Αφεντικό στην πόλη είναι η Σίτι! (vid)

Το Μάντσεστερ βάφτηκε «μπλε»

Μεγάλη νίκη για τη γηπεδούχο Σίτι, επικράτησε με 3-1 της Γιουνάιτεντ στο μεγάλο ντέρμπι του Μάντσεστερ. Σκόρερς για τη Σίτι οι Σίλβα, Αγουέρο και Γκουντογάν, ενώ για τη Γιουνάιτεντ ο Μαρσιάλ με πέναλτυ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Πολύ καλύτερα μπήκε η Σίτι στο ντέρμπι, σημειώνοντας την πρώτη της ευκαιρία με τον Μπερνάρντο Σίλβα, ο οποίος απείλησε με πολύ καλό σουτ την εστία του Ντε Χέα στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Συνέχισε να δημιουργεί προϋποθέσεις για γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο, κι έτσι άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με γκολ του Ντάβιντ Σίλβα, μετά από σέντρα του Στέρλινγκ, γύρισμα του Μπερνάρντο και ο αμαρκάριστος Ισπανός μέσα στην περιοχή έδωσε το προβάδισμα στους Σίτιζενς. Στη συνέχεια η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να επιτεθεί στο ντέρμπι, κερδίζοντας κάποια μέτρα, χωρίς ωστόσο να απειληθεί ιδιαίτερα η εστία του Έντερσον. Ακολούθως η Σίτι προσπάθησε να διπλασιάσει το σκορ μετά από κάποια μακρινά σουτ, με πιο σημαντική στιγμή στο τέλος του ημιχρόνου, όπου ο Αγουέρο έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Β’ ημίχρονο

Πολύ δυνατά μπήκε και στο 2ο ημίχρονο η Σίτι και συγκεκριμένα στο 48 με τον Αγουέρο να συνδυάζεται πολύ ωραία με τον Μαχρέζ, διπλασιάζοντας το σκορ για την γηπεδούχο ομάδα. Στη συνέχεια η είσοδος του Λουκάκου στο παιχνίδι καρποφόρησε, κι αυτό γιατί 30 δευτερόλεπτα αφότου μπήκε στο παιχνίδι, ανατράπηκε από τον Έντερσον μέσα στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Μαρσιάλ στο 58ο λεπτό και μείωσε σε 2-1. Μετά και τη μείωση στο σκορ η Γιουνάιτεντ προσπάθησε, ωστόσο δεν κατάφερε να επιβάλλει το δικό της ρυθμό. Ακολούθησαν κι άλλες χαμένες ευκαιρίες για τους Σίτιζενς και εξασφάλισε το τρίποντο, με τον Γκουντογάν στο 86, μετά από κοντινή προβολή και ασίστ του Στέρλινγκ, σημειώνοντας το τελικό 3-1.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Σίτι: Ο καλύτερος του γηπέδου ήταν ο Ντάβιντ Σίλβα, που όχι μόνο άνοιξε το σκορ αλλά και ήταν παρόν σε όλες τις επιθέσεις της Σίτι.

Γιουνάιτεντ: Δεν ξεχώρισε θετικά κάποιος για τη Γιουνάιτεντ.