Λέστερ-Μάντσεστερ Σίτι 2-1: Η Λέστερ «σόκαρε» την Σίτι!

Στο -7 από την κορυφή η ομάδα του Γκουαρντιόλα!

Πολύ μεγάλη νίκη με ανατροπή για την Λέστερ, η οποία κέρδισε την Μάντσεστερ Σίτι με ανατροπή με 2-1. Ολμπράιτον και Περέιρα τα γκολ των "αλεπούδων", ενώ η Σίτι προηγήθηκε με τον Μπερνάρντο Σίλβα. Στο -7 από την Λίβερπουλ η ομάδα του Γκουαρντιόλα και στην τρίτη θέση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Μάντσεστερ Σίτι ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 14ο λεπτό, έπειτα από ωραία συνεργασία των παικτών της πρωταθλήτριας Αγγλίας. Ο Αγκουέρο βρήκε κάθετα τον, ξεχασμένο από τους αμυντικούς, Μπερνάρντο Σίλβα, εκείνος βρέθηκε απέναντι στον Σμάιχελ, πλάσαρε και έκανε το 0-1. Η απάντηση της Λέστερ ήρθε πέντε λεπτά αργότερα. Ο Βάρντι κινήθηκε από τα αριστερά, στόπαρε την μπάλα, την εφερε στο δεξί, έκανε τη σέντρα και ο Ολμπράιτον με ωραία κεφαλιά, δεξιά εντός περιοχής, νίκησε τον Έντερσον για το 1-1. Η Σίτι πίεσε για δεύτερο γκολ με τον Αγκουέρο να σπαταλάει σημαντική ευκαιρία στο 39', για να ακολουθήσουν δυο χαμένες ευκαιρίες για τη Λέστερ. Αρχικά ο Βάρντι βρέθηκε απέναντι από τον Έντερσον, αλλά ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας απέκρουσε, ενώ στη συνέχεια ο Τσόντρι σούταρε και ο Λαπόρτ έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη, η Σίτι είχε την κατοχή, αλλά ήταν φλύαρη, με τις σέντρες του Στέρλινγκ να είναι απογοητευτικές, ενώ στο 70' ο Σανέ δεν αξιοποίησε εξαιρετική πάσα του Ντε Μπρόινε. Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα πίεζαν για ένα δεύτερο γκολ, αλλά στο 81' η Λέστερ ήταν αυτή που έκανε το 2-1 με φοβερό γκολ του Ρικάρντο. Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν κόρνερ από δεξιά, ο Σανέ έδιωξε με το κεφάλι, η μπάλα στρώθηκε στον Ρικάρντο και ο Βραζιλιάνος με τρομερό σουτ νίκησε τον Έντερσον και έβαλε τη Λέστερ μπροστά στο σκορ. Τρία λεπτά πριν το φινάλε, ο Σανέ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια και στο 89' η καταστροφή ολοκληρώθηκε για τη Σίτι, όταν ο Ντελφ αντίκρισε απευθείας τη κόκκινη κάρτα, για μαρκάρισμα στον Ρικάρντο Περέιρα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Οι δύο σκόρερ της ομάδας της Λέστερ ξεχώρισαν. Κανένας παίκτης της Σίτι δεν ξεχώρισε, από την άλλη.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Κανένας παίκτης της Λέστερ δεν απογοήτευσε. Από την άλλη, η εμφάνιση της Σίτι ήταν αποκαρδιωτική στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Η Λέστερ παρατάχθηκε με ενισχυμένη μεσοαμυντική γραμμή, θέλοντας να περιορίσει από την αρχή την επιθετικότητα της Μάντσεστερ Σίτι. Οι αλλαγές του Κλοντ Πιέλ ήταν για να γίνει πιο επιθετική και να κερδίσει τον αγώνα, πράγμα που το κατάφερε.

Από την άλλη, ο τεχνικός των «πολιτών» Πεπ Γκουαρντιόλα πραγματοποίησε τρεις αλλαγές σε σχέση με την ήττα από την Κρίσταλ Πάλας. Ντανίλο, Αγκουέρο και Κέβιν Ντε Μπρόινε πήραν τις θέσεις των Ουόκερ, Οταμέντι και Γκαμπριέλ Ζεσούς στο αρχικό σχήμα. Μαχρέζ και Νταβίντ Σίλβα μπήκαν στον αγώνα, αλλά δεν πρόσφεραν απολύτως τίποτα.