Κόντρα με καταλανικό προβάδισμα

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα υπερέχει του Ζοσέ Μουρίνιο στις μεταξύ τους μονομαχίες

Το πρώτο ντέρμπι του Μάντσεστερ για την αγωνιστική περίοδο 2018-2019 βρίσκεται προ των πυλών καθώς αύριο (11/11) στις 18:30, οι δύο ομάδες θα συγκρουστούν στο «Έτιχαντ». Η τελευταία κόντρα των δύο ομάδων ήταν στο ίδιο γήπεδο στις 27 Απριλίου 2018 με τους φιλοξενούμενους να χαμογελούν αποσπώντας το τρίποντο, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Πογκπά και Σμόλινγκ οι οποίοι βοήθησαν την ομάδα τους να επιστρέψει μιας και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, μετά από μόλις τριάντα λεπτά δράσης.

Η νίκη αυτή ήταν η πέμπτη του Ζοσέ Μουρίνιο με αντίπαλο τον Πεπ Γκουαρδιόλα, με τον Καταλανό τεχνικό να έχει την υπεροχή στις αναμετρήσεις με τον Special One. Η κόντρα τους έχει ξεκινήσει εδώ και πολλά χρόνια με αφορμή την κοινή τους παρουσία στο ισπανικό πρωτάθλημα αλλά και στα el Classico από το 2010 μέχρι και το 2012, όταν και ο Καταλανός αποχώρησε και έμεινε ένα χρόνο μακριά από τους πάγκους.

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα έχει εννιά νίκες έναντι πέντε του Ζοσέ Μουρίνιο, με την εκάστοτε ομάδα του να σκοράρει 34 φορές απέναντι στην αντίστοιχη του Πορτογάλου, του οποίου οι ποδοσφαιριστές βρήκαν το δρόμο προς τα δίκτυα, δέκα φορές λίγότερες. Εκεί που υπερέχει ο Special One είναι στην... ουσία καθώς αριθμεί 25 τρόπαια έναντι ενός λιγότερου του πρώην προπονητή της Μπαρτσελόνα και της Μπάγερν Μονάχου.

Πηγή: ESPN FC

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Τελευταία Ενημέρωση