«Καθάρισε» τη Νιουκάστλ και πέρασε στα ημιτελικά η Μάντσεστερ Σίτι

Θα παίξει με την Άρσεναλ στους «4»

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεκίνησε πολύ δυνατά και στο 12’ ο Μαχρέζ έχασε την πρώτη ευκαιρία. Για να ακολουθήσει μια ακόμα καλή στιγμή, μετά από πέντε λεπτά, από το γέμισμα του Γουόκερ και την προσπάθεια του Ζεσούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 19ο λεπτό είδαν το σουτ του Μαχρέζ να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντάρλοου!

Ο Στέρλινγκ δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Νιουκάστλ στο 24’, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ντε Μπρόινε είδε το σουτ του να «μπλοκάρεται» από τον Λόνγκσταφ. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Ντάρλοου βγήκε ξανά κερδισμένος από τη μονομαχία του με τον Στέρλινγκ, όμως το… φυσιολογικό 0-1 δεν αποφεύχθηκε τελικά…

Καθώς στο 36ο λεπτό ο Χεσούς ανατράπηκε από τον Σαρ, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι με τη βοήθεια και του VAR και ο Ντε Μπρόινε ευστόχησε στη συνέχεια από την άσπρη βούλα, δίνοντας δίκαια το προβάδισμα στην ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Μάλιστα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μάντσεστερ Σίτι είχε μια ακόμα ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά η κεφαλιά του Λαπόρτ από το κόρνερ του Σίλβα πέρασε… ελάχιστα άουτ.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε όπως ήταν λογικό, με τις «καρακάξες» να αλλάζουν το σύστημα τους σε 4-5-1 προκειμένου ο Κάρολ να έχει περισσότερα στηρίγματα και να δείχνουν, όντως, καλύτερη εικόνα.

Μάλιστα, στο 67’, η Νιουκάστλ έφτασε… μια ανάσα από την ισοφάριση, αλλά ο αμαρκάριστος Γκέιλ -από την ωραία ενέργεια του Σεντ Μαξιμίν- δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από την μικρή περιοχή!

Και, σαν να μην έφτανε αυτό, στην αμέσως επόμενη φάση, οι «πολίτες» πέτυχαν το 0-2, με τον Λαπόρτ να βρίσκει ωραία τον Φόντεν κι εκείνον να πασάρει στον Στέρλινγκ, ο οποίος με πολύ ωραίο τελείωμα σκόραρε.

Κάπου εκεί το ματς «έσβησε», με τον Στέρλινγκ να μην μπορεί να νικήσει σε τετ α τετ τον Ντάρλοου στο 89’ και τη Μάντσεστερ Σίτι να επικρατεί τελικά με το ήδη διαμορφωθέν σκορ της Νιουκάστλ έχοντας μπροστά της το εμπόδιο της Άρσεναλ, στον ημιτελικό Κυπέλλου του «Γουέμπλεϊ»...

Πηγή: sport-fm

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Τελευταία Ενημέρωση