Ιστορικό αρνητικό ρεκόρ για τον Πεπ!

Ο Καταλανός το αντικρίζει για πρώτη φορά στην προπονητική του καριέρα του…

Ένα από τα στοιχεία που διακατέχει τις ομάδες του Πεπ Γκουαρδιόλα, ίσως το κυριότερο, είναι το παιχνίδι κατοχής. Οι πολλές πάσες δηλαδή, κυρίως σε κοντινές αποστάσεις, είτε one tach είτε σε πιο αργή ανάπτυξη σπάζοντας κυριολεχτικά τα νεύρα του αντιπάλου…

Στο σήμερα. η περσινή πρωταθλήτρια Αγγλίας δεν βρίσκεται στα καλύτερα της. Ο ίδιος ο Πεπ προ ημερών δήλωσε ότι, «προστοπαρόν σκεφτόμαστε την δεύτερη θέση και την Λέστερ».

Η Γπυλβς έκανε τρομερή ανατροπή κόντρα στους «πολίτες» παρά το γεγονός πως στο 50ο λεπτό είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 2-0! Η Σίτι είχε αριθμητικό μειονέκτημα από την αποβολή του Έντερσον στο 12ο λεπτό, έδειξε να το ξεπερνάει και να βρίσκει τρόπο ν' αποκτήσει προβάδισμα ασφαλείας, όμως, οι «λύκοι»... έβγαλαν νύχια και δόντια και πήραν την τεράστια νίκη!

Στο ματς του «Μολινό», το βράδυ της Παρασκευής, η Σίτι ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με κατοχή μπάλας στο 37,8%, ποσοστό που είναι το μικρότερο που έχει παρουσιάσει ποτέ οποιαδήποτε ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα στην ιστορία της προπονητικής καριέρας του Καταλανού κόουτς σε 387 αναμετρήσεις τοπ συλλογικού επιπέδου!

Πηγή: england365.gr