Αφεντικό στο Μάντσεστερ η Σίτι απέναντι στο «φάντασμα» της Γιουνάιτεντ!

Η Σίτι ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο ντέρμπι του Μάντσεστερ

Το ντέρμπι του Μάντσεστερ... βάφτηκε «γαλάζιο»! Με μια απόλυτη και κυριαρχική εμφάνιση, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε... ξεκούραστα και... χωρίς να ιδρώσει από το «Ολντ Τράφορντ», επικρατώντας 2-0 της απογοητευτικής και ακίνδυνης σε όλο το παιχνίδι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 11η αγωνιστική της Premier League.

Με την πρώτη τους νίκη μετά από τέσσερις ανεπιτυχείς προσπάθειες απέναντι στην... άσπονδη γειτόνισσα, οι «πολίτες» ανέβηκαν - έστω και προσωρινά - στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 23 πόντους και στο -2 από την κορυφή. Από την άλλη, οι «κόκκινοι διάβολοι» και ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ που τα... άκουσαν για τα καλά από το κοινό της ομάδας, παρέμειναν στην 5η θέση και τους 17 πόντους.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο, εκεί όπου η Σίτι προηγήθηκε με αυτογκόλ του Μπαϊγί στο 7', ενώ με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών ο Σίλβα έκανε το 2-0. Μάλιστα, αν δεν υπήρχε ο Ντε Χέα ο οποίος πραγματοποίησε τουλάχιστον τέσσερις σωτήριες επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο το σκορ θα είχε πάρει μεγάλες διαστάσεις!

Στο μυαλό του κόουτς:

Ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ παρέταξε τη Γιουνάιτεντ με 3-5-2, με τον Καβάνι να μπαίνει στο απουσιολόγιο τελευταία στιγμή δίπλα στα ονόματα των Πογκμπά και Βαράν. Κάτω από την εστία ήταν ο Ντε Χέα, με τους Λίντελοφ, Μπαϊγί και Μαγκουάιρ στην τριάδα των στόπερ. Στις θέσεις των χαφ ξεκίνησαν οι Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ και Φερνάντες, με τους Σο και Μπισάκα στα πλάγια σε ρόλο φουλ-μπακ. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκαν οι Γκρίνγουντ και Κριστιάνο Ρονάλντο.

Από την άλλη, ο Πεπ Γκουαρντιόλα επέλεξε το κλασικό 4-3-3. Στην εστία βρέθηκε ο Έντερσον, ο οποίος είχε μπροστά του τους Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας και Κανσέλο. Στην τριάδα των χαφ ξεκίνησαν οι Ντε Μπρόινε, Ρόδρι και Γκουντογκάν, ενώ οι Σίλβα και Φόντεν κινήθηκαν στις «πτέρυγες», με τον Ζεσούς σε ρόλο «ψευτοεννιαριού».

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τη Μάντσεστερ Σίτι να είναι η απόλυτη κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο του «Ολντ Τράφορντ». Οι «πολίτες» από το πρώτο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης ήλεγξαν πλήρως το ματς επιβάλλοντας τον ρυθμό τους.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε μόλις στο 3ο λεπτό με το σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα να περνάει πάνω από την εστία. Τέσσερα λεπτά αργότερα το σύνολο του Πεπ Γκουαρντιόλα άνοιξε το σκορ όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Κανσέλο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά με τον Μπαϊγί να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Αυτό μάλιστα, ήταν το πρώτο αυτογκόλ για τους «κόκκινους διαβόλους» από τον Μάρτιο του 1986 σε ντέρμπι του Μάντσεστερ!

Η Γιουνάιτεντ αδυνατούσε να κρατήσει την μπάλα, ακόμα και να περάσει το κέντρο, με την πίεση των φιλοξενούμενων να δημιουργεί πολλά προβλήματα. Η κατοχή της μπάλας για τους «πολίτες» άγγιξε το 74% στα μισά του ημιχρόνου, ενώ στο τέλος του πρώτου 45λεπτου ήταν στο 32%-68%.

Λίγο μετά το 25', η Γιουνάιτεντ αναθάρρησε και κέρδισε μερικά μέτρα στο γήπεδο. Μάλιστα στην πρώτη της ουσιαστική φάση στο ματς άγγιξε το γκολ, όταν το δυνατό βολέ του Ρονάλντο στο 26ο λεπτό έβγαλε δύσκολα ο Έντερσον, με τον Γκρίνγουντ στη συνέχεια να παίρνει το ριμπάουντ και αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Μια φάση που «θορύβησε» τη Σίτι, η οποία αμέσως ανέβασε «στροφές». Όμως για κακή της τύχη έπεσε πάνω στον εκπληκτικό Ντε Χέα, ο οποίος μέσα σε ένα πεντάλεπτο κατέγραψε τέσσερις σωτήριες επεμβάσεις! Αρχικώς στην εξ επαφής προβολή του Ζεσούς στο 29', στη συνέχεια στο μακρινό σουτ του Κανσέλο, ενώ στο 33' αποσόβησε νέο αυτογκόλ, αυτή τη φορά από το γύρισμα του Λίντελοφ. Ένα λεπτό αργότερα ο Ισπανός πορτιέρε είπε «όχι» και στον Ντε Μπρόινε.

Ό,τι δεν μπόρεσαν να κάνουν νωρίτερα οι συμπαίκτες του το κατάφερε στο 45ο λεπτό ο Σίλβα, ο οποίος με κοντινή προβολή πέρασε την μπάλα από την «κλειδαρότρυπα» ανάμεσα στο δοκάρι και τον Ντε Χέα για το 0-2!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Σόλσκιερ αποφάσισε να αλλάξει το σύστημα σε 4-3-3, ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τον Σάντσο αντί του Μπαϊγί. Το «πείραμα» έδειξε να αποδίδει... καρπούς για τη Γιουνάιτεντ, η οποία είχε την κατοχή προσπαθώντας να χτίσει επιθέσεις. Βέβαια, η Σίτι με προίκα το 2-0 έριξε «στροφές» περιμένοντας πιο πίσω τους γηπεδούχους.

Ο ρυθμός πάντως ήταν εμφανώς πιο αργός στο δεύτερο μέρος, ενδεικτικό είναι πως η πρώτη τελική καταγράφηκε στο 59' με ένα μακρινό και ακίνδυνο σουτ του Γκρίνγουντ. Η Γιουνάιτεντ ήθελε... αλλά δεν μπορούσε με αποτέλεσμα όσο περνούσε η ώρα να απογοητεύεται και να τα... παρατάει.

Από το 70' και μετά, η «μηχανή» της Σίτι πήρε και πάλι μπροστά! Στο 76', ο Ντε Μπρόινε απείλησε τον Έντερσον, αστοχώντας από πλεονεκτική θέση για το 3-0. Πέντε λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Φόντεν να... αγγίξει το τρίτο γκολ, όταν το δυνατό πλασέ που επιχείρησε βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Ντε Χέα. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, ενώ στιγμές αργότερα οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τέλες πάνω στον Ζεσούς.