Το γύρισε με εξαιρετικό Λουκάκου και «ψυχρό» Λίνγκαρντ η Γιουνάιτεντ!

Μεγάλη νίκη με σκορ 2-1 επί της Τσέλσι στο «Ολντ Τράφορντ» σημείωσε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 28η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ

Μεγάλη νίκη με σκορ 2-1 επί της Τσέλσι στο «Ολντ Τράφορντ» σημείωσε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 28η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, επιστρέφοντας στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ρομέλου Λουκάκου (34’) και Τζέσι Λίνγκαρντ (75’) οι απαντήσεις των «κόκκινων διαβόλων» στο γκολ που σημείωσε ο Γουίλιαν στο 32ο λεπτό.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη της Γιουνάιτεντ απέναντι στην Τσέλσι στις τελευταίες 15 αναμετρήσεις των δύο ομάδων σε όλες τις διοργανώσεις (2 Νίκες-5 Ισοπαλίες-8 ήττες) .Δεύτερη και του Ζοσέ Μουρίνιο απέναντι στον Αντόνιο Κόντε από το 2016 έως σήμερα (σ.σ. και οι δύο στο Ολντ Τράφορντ).

Το ματς:

Η ομάδα του Ιταλού τεχνικού ήταν αυτή που εισήλθε με περισσότερη ζωηράδα στον αγωνιστικό χώρο και στο 4ο λεπτό λίγο έλειψε ο Άλβαρο Μοράτα να ανοίξει το σκορ, αφού η προβολή του στη σέντρα του Μάρκος Αλόνσο κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ντε Χέα, με τον Ισπανό τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ την προσπάθεια που επιχείρησε αμέσως μετά ο Εντέν Αζάρ. Στο 28’ το συγκρότημα του Ζοσέ Μουρίνιο «απάντησε» με την ευκαιρία του Αλέξις Σάντσες, ο οποίος δεν τελείωσε αποφασιστικά την όμορφη επίθεση που «έχτισαν» οι Πογκμπά-Μαρσιάλ, με αποτέλεσμα το πλασέ του να καταλήξει στα χέρια του Κουρτουά.

Με την ίδια σειρά ήρθαν και τα γκολ! Πρώτοι οι «μπλε» στο 32ο λεπτό! Η αντεπίθεση που «ξετύλιξε» ο Γουίλιαν κατέληξε στον ίδιο με τη βοήθεια του Αζάρ (σ.σ. όμορφη ασίστ), με τον Βραζιλιάνο να τελειώνει τη φάση με δεξί «κεραυνό» για το 1-0! Επτά λεπτά αργότερα (39’) ο Λουκάκου πέτυχε το πρώτο του γκολ σε «μεγάλο ματς» με τη φανέλα τη Γιουνάιτεντ, ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση σε 1-1. Εξαιρετικός συνδυασμός των Αλέξις και Μαρσιάλ που προηγήθηκε πριν η μπάλα καταλήξει στον Βέγλο φορ!

Το πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου μπορεί να χαρακτηριστεί μοιρασμένο και η μόνη αξιόλογη φάση δημιουργήθηκε στο 58ο λεπτό και αυτό διότι ο Ντε Χέα αντιμετώπισε πρόβλημα όρασης λόγω ηλιοφάνειας, το οποίος και δυσκόλεψε σε μεγάλο βαθμό την επέμβασή του στο μακρινό σουτ του Ντρινκγουότερ! Στο 67’ η Γιουνάιτεντ έκανε και πάλι αισθητή την! Η σέντρα του Αλέξις Σάντσες βρήκε τον Λουκάκου μέσα στην αντίπαλη περιοχή και ο Βέλγος παραλίγο να πετύχει ένα πανέμορφο γκολ με γυριστό σουτ. Η επέμβαση του συμπατριώτη του, Τιμπό Κουρτουά ήταν αυτή που έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Τρία λεπτά νωρίτερα (64’) ο Ζοσέ Μουρίνιο πέρασε τον Τζέσι Λίνγκαρντ στη θέση του Μαρσιάλ. Η συγκεκριμένη επιλογή του Πορτογάλου έμελλε να αποβεί καθοριστική, αφού ο 25χρονος ήταν αυτός που πέτυχε με κεφαλιά το νικητήριο τέρμα για του «κόκκινους διαβόλους», εκμεταλλευόμενος τη σέντρα του εξαιρετικού σήμερα Λουκάκου.

Οι συνθέσεις:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Λίντελοφ, Βαλένσια, Γιάνγκ, Μάτιτς, ΜακΤόμινεϊ, Πογκμπά, Μαρσιάλ (64’ Λίνγκαρντ), Αλέξις Σάντσες (80’ Μπαϊγί), Λουκάκου

Τσέλσι: Κουρτουά, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Μόουζες (78’ Ζιρού), Αλόνσο, Καντέ, Ντρινκγουότερ (81’ Φάμπρεγας), Γουίλιαν, Αζάρ (73’ Πέδρο), Μοράτα