Ρομελού Λουκακού: Τραυματίστηκε μετά από κοντρόλ στη μπάλα (vid)

Από το κακό στο χειρότερο πάει η σεζόν για τον Βέλγο επιθετικό

Το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά από δυόμιση μήνες πέτυχε ο Ρομελού Λουκακού με αντίπαλο τη Σαουθάμπτον, μειώνοντας στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης που έγινε στο «Saint Mary's» σε 2-1 και βάζοντας τις βάσεις για βαθμολογικό κέρδος. Οι «κόκκινοι διάβολοι» βρέθηκαν με δύο γκολ πίσω στο σκορ από το 20ο λεπτό ωστόσο κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με ισόπαλο σκορ, χωρίς όμως να μπορέσουν για το κάτι περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο.

Παρά το γεγονός ότι στη ξηρασία στα γκολ μπήκε μια τελεία, ο 25χρονος επιθετικός βρέθηκε ξανά στο επικεντρο λόγω μιας ενέργειας που τον έφερε να σωριάζεται στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να υπάρξει καμία επαφή με αντίπαλο. Στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης και ενώ η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο είχε τις προϋποθέσεις να εκδηλώσει αντεπίθεση, ο Βέλγος πάτησε κυριολεκτικά τη μπάλα και λίγο αργότερα βρέθηκε πεσμένος στο χορτάρι, κρατώντας το δεξί του πόδι.

Η φάση αυτή ήταν λογικό να σχολιαστεί ποικιλοτρόπως στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, ωστόσο η ουσία είναι ότι επιβεβαίωσε την κακή αγωνιστική κατάσταση ενός ποδοσφαριστή για τον οποίον η ομάδα του Μάντσεστερ πλήρωσε πάνω από 80 εκατομμύρια ευρώ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση