Πρόκριση με την ψυχή στο στόμα για την Γιουνάιτεντ! (vid)

Επικράτησε πολύ δύσκολα της Νόριτς στην ημίωρη παράταση

Στην παράταση πήρε την πρόκριση η Γιουνάιτεντ απέναντι στη Νόριτς. Η κανονική διάρκεια τελείωσε στο 1-1 και χρειάστηκε ένα γκολ στο 118' για να δώσει στους "κόκκινους διαβόλους" το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Στο 8ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Μαγκουάιρ, ο Κρουλ έσωσε με δυσκολία, ενώ στο 12’ ο Ρουπ έβαλε σωτήρια την κόντρα σε σουτ του Λίνγκαρντ και στο 28’ο ΜακΛίν εκτέλεσε μόνος του στην αντεπίθεση αλλά αστόχησε. Στο 43' ο Μαγκουάιρ έκοψε σωτήρια για τη Γιουνάιτεντ τον Ρουπ που εκτέλεσε από εξαιρετική θέση.

Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος (46') η Γιουνάιτεντ απείλησε με τον Φρεντ. Τελικά στο 51' ήρθε το 0-1 με τον Ιγκάλο να εκτελεί με εξωτερικό φάλτσο και να νικά τον Κρουλ. Η Νόριτς είχε τεράστια ευκαιρία στο 70' όταν ο Μπουένδια εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα είχε πάρει πορεία προς την εστία αλλά την έκοψε, κατά λάθος, ο Γκόντφρι. Στο 75' όμως ο Κάντγουελ νίκησε με σουτ τον Ρομέρο και έκανε το 1-1. Ο Μπουένδια στο 84' βρέθηκε σε καλή θέση αλλά δεν βρήκε στόχο. Λίγο μετά (88') η Νόριτς έμεινε με δέκα καθώς ο Κλόζε είδε κόκκινη για χτύπημα στον Ιγκάλο. Το σκορ δεν άλλαξε στην κανονική διάρκεια και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί η Γιουνάιτεντ μπήκε καλά και στο 94' είχε ευκαιρία σε σουτ του Ράσφορντ (έδιωξε ο Κρουλ). Στο 104' ο γκολκίπερ της Νόριτς είπε "όχι" και στην προσπάθεια του Πογκμπά ενώ στο 112' έκανε μεγάλη επέμβαση μετά από κεφαλιά του Μαγκουάιρ. Στο 118' όμως ο Μαγκουάιρ νίκησε από κοντά τον Ολλανδό γκολκίπερ και λύτρωσε την ομάδα του.

ΝΟΡΙΤΣ: Κρουλ, Γκόντφρι, Λιούις, Κλόζε, Άαρονς, Τετέι, ΜακΛίν, Ρουπ (62'Ερνάντες), Μπουενδιά (91'Ντούντα), Πούκι (72'Ντρμιτς), Κάντγουελ (90'Τράιμπουλ).

ΜΑΝ.ΓΙΟΥΝ.: Ρομέρο, Μπεϊγί (96'Μαρσιάλ), Μαγκουάιρ, Σο, Νταλό (63'Ράσφορντ), Φρεντ (78'Πογκμπά), Μάτα (63'Γκρίνγουντ), Λίνγκαρντ (63'Γουίλιαμς), Φερνάντες, ΜακΤόμινεϊ (78'Μάτιτς), Ιγκαλό

Πηγή:aek365.org