Παραμένει στο… κατόπι της Λέστερ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Το «τρίποντο» για τους «κόκκινους διαβόλους» ήρθε από τους… συνήθεις υπόπτους

Σημαντική νίκη, με 2-0 επί της Κρίσταλ Πάλας στο Λονδίνο, που την διατήρησε αήττητη για 12η διαδοχική αναμέτρηση στο πλαίσιο της Premier League και παράλληλα της επέτρεψε να φτάσει την τέταρτη Λέστερ -που έχει +3 στη διαφορά τερμάτων- στη βαθμολογία, πανηγύρισε απόψε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το «τρίποντο» για τους «κόκκινους διαβόλους» ήρθε από τους… συνήθεις υπόπτους και δη μια συνεργασία των Μπρούνο Φερνάντες και Ράσφορντ, με τον Πορτογάλο να «σερβίρει» την όγδοη ασίστ του και τον Άγγλο στράικερ να «αδειάζει» όχι έναν αλλά τρεις αντιπάλους και με ωραίο πλασέ να κάνει το 0-1 στο πρώτο λεπτό του επιπλέον χρόνου στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας παράλληλα τα 17 τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα!

Ο Ντε Χέα «απογειώθηκε» κι έβγαλε εκπληκτικά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιλιβόγεβιτς δευτερόλεπτα μετά, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν άμεσα απάντηση στην επανάληψη, εκμεταλλευόμενοι την όχι και τόσο καλή απόδοση των αντιπάλων τους…

Με τον Τζόρνταν Αγιού να σκοράρει μετά από γέμισμα του Ζαχά, στο 55ο λεπτό, αλλά το γκολ να ακυρώνεται με τη χρήση VAR μετά από δίλεπτη εξέταση, στον… ορισμό του κλισέ «για… χιλιοστά»!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε συντήρηση δυνάμεων στη συνέχεια, ενώ θα μπορούσε να «καθαρίσει» το «τρίποντο» στο 71’, με τον Μπρούνο Φερνάντες να χάνει μοναδική ευκαιρία στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας της Κρίσταλ Πάλας.

Για να έρθει τελικά ο έτερος… Καππαδόκης της επίθεσης των φιλοξενούμενων, ο Μαρσιάλ, επτά λεπτά αργότερα και να μετατρέψει σε ασίστ την πολύ ωραία πάσα του Ράσφορντ, φτάνοντας τα 12 τέρματα μέσα στο 2020 σε όλες τις διοργανώσεις και πετυχαίνοντας το 0-2.

Η Κρίσταλ Πάλας έφτασε κοντά στο 1-2 στο 90’, με τον Ντε Χέα να αποκρούει εντυπωσιακά το τετ α τετ με τον Ζαχά, για να γνωρίσει τελικά την έκτη διαδοχική της ήττας στο πρωτάθλημα.

Στο έτερο σημερινό βραδινό ματς, η αδιάφορη Σαουθάμπτον ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Μπράιτον, που έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» από σήμερα την παραμονή της στην Premier League και πλέον θέλει έναν βαθμό στα δύο τελευταία ματς.

Οι «γλάροι» προηγήθηκαν νωρίς με τον Μοπέι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Ινγκς είχε… διαφορετική άποψη. Με τον Άγγλο στράικερ των «αγίων» να έχει ακυρωθέν γκολ στο 0-1, να βλέπει τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας αργότερα, αλλά να σκοράρει τελικά μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, να φτάνει τα 20 τέρμα στο πρωτάθλημα και να γλιτώνει την ομάδα του από το αρνητικό ρεκόρ των 11 εντός έδρας ηττών!