Μπράιτον - Μαν. Γιουνάιτεντ 3 - 2: Στραβοπάτημα στο Σάσεξ

Πρώτες απώλειες βαθμών για τους «κόκκινους διάβολους»

Μετά από κάκιστη εμφάνιση η οποία δεν θύμισε σε τίποτα την αντίστοιχη της πρεμιέρας με αντίπαλο την Λέστερ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποχρεώθηκε στις πρώτες απώλειες βαθμών στο φετινό μαραθώνιο της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» πραγματοποίησαν μια υποτονική έναρξη στην αναμέτρηση με αντίπαλο την Μπράιτον, δεχόμενοι δύο γκολ μέσα σε ένα τρίλεπτο και συγκεκριμένα από το 25ο μέχρι το 27ο λεπτό από τους Μάρεϊ και Ντάφι.Ο Λουκάκου έβγαλε αντίδραση μειώνοντας προσωρινά σε 2-1 στο 34ο λεπτό ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είπαν την τελευταία λέξη στο πρώτο ημίχρονο, με τον Γκροβ να μετουσιώνει σε γκολ την τοποθέτηση της μπάλας στην άσπρη βούλα.

Η είσοδος των Ράσφορντ και Λίνγκαρντ στην ανάπαυλα δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, η οποία έχασε την επαφή με την κορυφή, εκεί όπου βρίσκεται η συμπολίτισσα Σίτι, όπως επίσης η Τότεναμ, η Τσέλσι και η Μπόρνμουθ. Το μοναδικό που κατάφεραν οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν να μειώσουν σε 3-2 με δράστη τον Πογκπά με τον Γάλλο μέσο να ευστοχεί σε πέναλτι στο πέμπτο λεπτό της καθυστέρησης.

Μπράιτον (Κ. Χάγκτον): Ράιαν, Μπονγκ, Ντάφι, Ντανκ (20' Μπαλοκούν), Μοντόγια, Στέφενς, Γκροβ (90' Καγιάλ), Πρέπερ, Κνοκάερτ, Μαρτς, Μάρεϊ

Μαν. Γιουνάιτεντ (Ζ. Μουρίνιο): Ντε Χέα, Γιάνγκ, Λίντελοφ, Σο, Μπέιλι, Μάτα (46' Ράσφορντ), Πογκπά, Φρεντ, Περέιρα (46' Λίνγκαρντ), Λουκάκου, Μαρσιάλ (60' Φελαϊνί)

Διαιτητής: Κέβιν Φρεντ

Κίτρινες κάρτες: Μάρεϊ/Μαρσιάλ

Γήπεδο: American Express Community Stadium

Θεατές: 30592

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση