Με άστρο και Ντε Χέα έμεινε ζωντανή για 4άδα η Γιουνάιτεντ! (vid)

Με τον Ντε Χέα να πραγματοποιεί την επέμβαση της σεζόν, οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν 2-1

Ήταν φανερά κουρασμένη... Ξεκάθαρα δεν θυμίζει την ομάδα στις πρώτες μέρες του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, ωστόσο, η Γιουνάιτεντ πέτυχε το ζητούμενο στο εντός έδρας κόντρα στη Γουέστ Χαμ, επικρατώντας 2-1 έχοντας μπόλικη δόση τύχης.

Λίγα 24ωρα μετά τη μάχη με την Μπαρτσελόνα, οι παίκτες του Νορβηγού τεχνικού καλούνταν να παίξουν έναν «τελικό», με μπόλικο ροτέισον, ώστε να μείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της 4άδας και του Champions League και πρέπει να αισθάνονται πολύ ικανοποιημένοι που πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Σκόρερ των δύο τερμάτων για τη Μάντσεστερ ήταν ο Πογκμπά με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι, αλλά ο πραγματικός MVP για τους γηπεδούχους ήταν ο Νταβίντ Ντε Χέα. Ο Ισπανός γκολκίπερ στο 78' της αναμέτρησης πραγματοποίησε ίσως την πιο εντυπωσιακή επέμβαση της σεζόν στο 78' σε κεφαλιά του Αντόνιο ενώ ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό νωρίτερα είχε σουτ που κατέληξε στο δοκάρι.

Το... καλότυχο απόγευμα για τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ και τους παίκτες του φάνηκε από το 10' της αναμέτρησης, όταν ο Φιλίπε Άντερσον σκόραρε, αλλά λανθασμένα το γκολ του δεν μέτρησε έπειτα από υπόδειξη οφσάιντ στον Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό. Αυτή η ευκαιρία αφύπνισε τη Γιουνάιτεντ που στο 17' κέρδισε πέναλτι από τάκλιν του Σνόντγκρας στον Μάτα και ο Πογκμπά έκανε το 1-0.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Βραζιλιάνος κατάφερε να σκοράρει αυτή τη φορά διαμορφώνοντας το 1-1 και αναγκάζοντας τη Γιουνάιτεντ να τρέξει αφήνοντας κενά στην άμυνά της. Αφού τα «σφυριά» έχασαν τις δικές τους ευκαιρίες, ο Μαρσιάλ ανατράπηκε από τον Φρέντερικς εντός περιοχής, με τον Γάλλο κεντρικό χαφ να χαρίζει τη νίκη για την ομάδα του.

Πλέον, η Γιουνάιτεντ είναι στην 5η θέση με 64 βαθμούς, δύο λιγότερους από την 4η Τσέλσι και τρεις από την 3η Τότεναμ.