Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Τσέλσι 1-1: Χάνει την τετράδα μέσα από τα... χέρια του Ντε Χέα η Γιουνάιτεντ! (vid)

Ισοπαλία στο μεγάλο παιχνίδι της Πρέμιερ Λιγκ

Το όνειρο της τετράδας απομακρύνθηκε κι άλλο για τη Μαν. Γιουνάιτεντ με τον Ντε Χέα να πηγαίνει από... γκάφα σε γκάφα, αφήνοντας την Τσέλσι να έχει πλέον τον πρώτο λόγω για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Απολύτως κερδισμένη στη μάχη της τετράδας είναι η Τσέλσι που πήρε βαθμό στο «Όλντ Τράφορντ» από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (1-1) και σε συνδυασμό με την ήττα της Άρσεναλ από τη Λέστερ, έχει τον πρώτο λόγο για το απευθείας εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Σόλσκιερ, μπορεί να ξεκίνησε ιδανικά το ματς με γκολ νωρίς, αλλά ο Ντε Χέα την κρέμασε για ακόμα μια φορά, αφού από δική του γκάφα ξανά, η ομάδα του Σάρι πήρε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.

Στο 11ο λεπτό, Πογκμπά, Λουκάκου και Σο συνδυάστηκαν εξαιρετικά, με τον τελευταίο να κάνει τον γύρισμα στον Μάτα και τον Ισπανό ανήμερα των γενεθλίων του να βρίσκει δίχτυα για το 1-0.

Η Τσέλσι, παρά το γρήγορο γκολ προσπάθησε να ισορροπήσει και τα κατάφερε και από το 20’ και έπειτα πατούσε καλύτερα στο χορτάρι του «Όλντ Τράφορντ». Στο 45ο λεπτό οι «μπλε» είπαν ευχαριστώ στο δώρο του Ντε Χέα.

Ο Ρούντιγκερ έκανε ένα σουτ από μακριά, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Ισπανού και ο Αλόνσο που μπήκε στη φάση πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.