Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άρσεναλ 2-2: «Χ»ορταστικό παιχνίδι στο Old Trafford!

Ματσάρα στο «Θέατρο των Ονείρων»

Στο ισόπαλο 2-2 εξήλθαν στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Premier League Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ. Καλύτεροι στην συνολική εικόνα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν με τον Μουστάφι ωστόσο ισοφάρισε ο Μαρσιάλ. Στο 2ο ημίχρονο η Άρσεναλ προηγήθηκε για 2η φορά, με τον Λακαζέτ, όμως η Γιουνάιτεντ απάντησε στην αμέσως επόμενη φάση με τον Λίνγκαρντ διαμορφώνοντας το τελικό 2-2. Παραμένει αήττητη για 20ο παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις η Άρσεναλ.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πολύ μέτριο ήταν το πρώτο εικοσάλεπτο του ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μην ρισκάρουν ιδιαίτερα και την φιλοξενούμενη Άρσεναλ να έχει περισσότερο την κατοχή, χωρίς όμως να απειλεί. Ώσπου φτάσαμε στο 26ο λεπτό και ο αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή Μουστάφι πήδηξε πιο ψηλά από όλους και σε συνδυασμό με την λανθασμένη αντίδραση του Ντε Χέα, άνοιξε το σκορ για τους «Κανονιέρηδες». Παρ’ όλα αυτά μόλις 5 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 31ο λεπτό ο Ρόχο εκτέλεσε το φάουλ, ο Λένο απέκρουσε και από το γύρισμα του Ερέρα ο Μαρσιάλ έκανε το 1-1 για τη Γιουνάιτεντ. Αυτό ήταν το 7ο γκολ του Γάλλου στις τελευταίες του 8 συμμετοχές. Η συνέχεια του 1ου ημιχρόνου βρήκε τις 2 ομάδες να δέχονται συνολικά 5 κίτρινες κάρτες εξαιτίας επικίνδυνου παιχνιδιού.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με την Άρσεναλ να χάνει τους Χόλντινγκ και Ράμσεϊ εξαιτίας τραυματισμών και να δυσκολεύεται να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια της. Ωστόσο μετά το πρώτο εικοσάλεπτο του 2ου ημιχρόνου έγιναν τρελά πράγματα με τον Λακαζέτ στο 68 να κάνει το 1-2 μετά από κόντρα με τον Ρόχο και στην αμέσως επόμενη φάση ο Λίνγκαρντ βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Λένο μετά την πάσα του Λουκάκου και έκανε το 2-2. Η συνέχεια του αγώνα βρήκε την Άρσεναλ να είναι καλύτερη και να χάνει 3 πολύ καλές ευκαιρίες, οι 2 με τον Ομπαμεγιάνγκ που προκάλεσαν εξαιρετικές αποκρούσεις από τον Ντε Χέα και στο ενδιάμεσο με τον Μκιταριάν να μην μπορεί να σκοράρει από κοντινό σημείο. Ακολούθως η Γιουνάιτεντ και συγκεκριμένα ο Ράσφορντ επιχείρησε μακρινό σουτ αλλά απέκρουσε με 2 προσπάθειες ο Λένο. Ωστόσο την τελευταία καλή στιγμή του αγώνα την είχε η Άρσεναλ με τον Μκιταριάν, όμως αποκρούστηκε εξαιρετικά από τον Ντε Χέα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Μαν Γιουνάιτεντ: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Μαρσιάλ, ο οποίος ωστόσο αποχώρησε τραυματίας στο 2ο ημίχρονο, ενώ στο ύψος του στάθηκε στα αμυντικά του καθήκοντα ο νεαρός Νταλότ. Επίσης και ο Ντε Χέα παρά τη γκάφα του στο 0-1, έκανε 3 εκπληκτικές αποκρούσεις στο 2ο ημίχρονο, αλλά και ο Μπαϊγί που είχε ακούσει πολλά τον τελευταίο καιρό, παρουσιάστηκε αισθητά βελτιωμένος

Άρσεναλ: Εξαιρετικός σήμερα ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, ίσως το καλύτερο του παιχνίδι με την Άρσεναλ, πολύ καλός και ο Λακαζέτ, αφού με την είσοδο του στο παιχνίδι η Άρσεναλ έγινε πιο επιθετική ενώ σκόραρε και το 1-2

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Μαν Γιουνάιτεντ: Ο Ράσφορντ δεν ικανοποίησε ιδιαίτερα αφού απειλούσε μόνο με μακρινά σουτ την εστία του Λένο

Άρσεναλ: Δεν υστέρησε κάποιος με την απόδοση του, από εκεί που ο Ομπαμεγιάνγκ δεν ήταν καλός στο 1ο ημίχρονο, η είσοδος του Λακαζέτ βοήθησε στη βελτίωση του

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Μαν. Γιουνάιτεντ (Μουρίνιο): Ακόμη ένα παιχνίδι χωρίς νίκη για την ομάδα του, 4ο στη σειρά, δεν εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της έδρας σήμερα, έτσι ώστε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και έτσι η Γιουνάιτεντ είναι στο -9 από την 4αδα

Άρσεναλ (Έμερι): Παραμένει αήττητος από τις 18 Αυγούστου, του βγήκε η αλλαγή του Λακαζέτ αν και νωρίτερα στάθηκε άτυχος εξαιτίας αναγκαστικών αλλαγών. Μεταμορφωμένη η Άρσεναλ με τον Ισπανό τεχνικό στον πάγκο

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ (Andre Marinner): Καλά τα πήγε γενικά ο Άγγλος διαιτητής, θα μπορούσε να δείξει 2-3 περισσότερες κίτρινες κάρτες

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Μαν. Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Νταρμιάν, Μπαϊγί, Σμόλινγκ, Ρόχο (Φελαϊνί 72'), Νταλότ, Μάτιτς, Ερέρα, Λίνγκαρντ (Πογμπά 75'), Μαρσιάλ (Λουκάκου 64'), Ράσφορντ

Άρσεναλ: Λένο, Μπεγιερίν, Σωκράτης, Χόλντινγκ (Λιχστάινερ 36'), Μουστάφι, Κολάσινατς, Γκεντουζί, Τορρέιρα, Ράμσεϊ (Μκιταριάν 46'), Ιβόμπι (Λακαζέτ 65'), Ομπαμεγιάνγκ.

Σκόρερς: Μαρσιάλ, Λίνγκαρντ / Μουστάφι, Λακαζέτ

Κίτρινες Κάρτες: Ρόχο, Λίνγκαρντ, Μάτιτς / Μουστάφι, Μπεγιερίν