Έστειλε… σπίτι της τη Γιουνάιτεντ η Γουέστ Χαμ! (vid)

Αποκλεισμός για την ομάδα του Σόλσκιερ από το Λιγκ Καπ Αγγλίας

Η Γουέστ Χαμ επικράτησε 1-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και έστειλε τους «κόκκινους διαβόλους» στο... σπίτι τους, περνώντας στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ.

Έριξε… σφυριά στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η Γουέστ Χαμ! Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόις επικράτησε 1-0 στο «Ολντ Τράφορντ» και έστειλε… σπίτι τους τους «κόκκινους διαβόλους», περνώντας παράλληλα η ίδια στην φάση των «16» του Λιγκ Καπ Αγγλίας.

Ο Λαντσίνι άνοιξε το σκορ για την Γουέστ Χαμ στο 9ο λεπτό, παγώνοντας το «Ολντ Τράφορντ» και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ένα τέρμα που άλλαξε την ροή του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν αμυντικά και να ψάχνονται στην κόντρα και τους γηπεδούχους να πιέζουν ασφυκτικά, φτιάχνοντας τη μία φάση μετά την άλλη.

Παρότι μάλιστα η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλκσιερ έφτιαξε ένα… καρό ευκαιρίες, σχεδόν 30 τελικές, δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης και μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο γλίτωσε και το δεύτερο τέρμα, με τη Γουέστ Χαμ να είναι τρομερά άστοχοι στις ευκαιρίες που έφτιαξε και το 1-0 να παραμένει ως το φινάλε!

Κάπως έτσι, η Γουέστ Χαμ πήρε μια μίνι… ρεβάνς απέναντι στην Γιουνάιτεντ, λίγες ημέρες μετά την ήττα της στο πρωτάθλημα.

Άρσεναλ-Γουίμπλετον 3-0

Οι «κανονιέρηδες» πέρασαν στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ, επικρατώντας εύκολα της Γουίμπλετον με 3-0. Στο 11’ ο Λακαζέτ άνοιξε το σκορ, με τον Σμιθ Ρόου να κάνει το 2-0 στο 77’ και τον Ενκέτια τέσσερα λεπτά αργότερα να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Μίλγουολ-Λέστερ 0-2

Η Λέστερ χτύπησε δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο, πέρασε από την έδρα της Μίλγουολ (0-2) και στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Λούκμαν στο 50ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Ιχεανάτσο να σφραγίζει την πρόκριση στο 88’ για τις «αλεπούδες».

Μπράιτον-Σουόνσι 2-0

Η Μπράιτον «καθάρισε» από νωρίς το ματς κόντρα στην Σουόνσι με τον Κόνολι στο 33’ και στο 38’, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του αγγλικού Κυπέλλου.