Επιλογή με όριο στα γκολ

Τοπικό ντέρμπι του Μάντσεστερ διεξάγεται αργά το απόγευμα, με τη Γιουνάιτεντ να υποδέχεται στο «Old Trafford» τη Σίτι για την 12η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

0063: Manchester United FC - Manchester City FC 19:30 («Old Trafford»)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Την περασμένη Τρίτη (8/12) ταξίδεψε στη Γερμανία με στόχο το θετικό αποτέλεσμα που θα της έδινε την πρόκριση. Ωστόσο δέχτηκε την ήττα με 3-2 από την Λειψία, αποχαιρετώντας το Τσάμπιονς Λιγκ για να συνεχίσει στη φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Μετά το πρόωρο τέλος του ταξιδιού στα αστέρια λοιπόν, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι αναγκασμένη να αφοσιωθεί στους εγχώριους της αγώνες, όπου το απόγευμα θα αντιμετωπίσει τη Σίτι στο ντέρμπι του Μάντσεστερ. Στο ενδεχόμενο που οι παίκτες του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ καταφέρουν και πάρουν τη νίκη απέναντι στη μισητή Σίτι, τότε θα διαγράψουν και τον οδυνηρό αποκλεισμό από τη Λειψία. Την προηγούμενη αγωνιστική κέρδισε με 1-3 τη Γουέστ Χαμ με ανατροπή. Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 38', στην επανάληψη έβγαλε αντίδραση, και με γκολ των Πογκμπά (65'), Γκρίνγουντ (68') και Ράσφορντ (78') πήρε τη νίκη που την ανέβασε στους 19 βαθμούς (6-1-3) και στην 6η θέση της Πρέμιερ Λιγκ.

Αγωνιστικά νέα: Δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν με αποτέλεσμα να μείνουν εκτός του ντέρμπι με τη Σίτι οι επιθετικοί Καβάνι και Μαρσιάλ.

Πιθανή ενδεκάδα: Ντε Χέα, Άλεξ Τέλες, Μαγκουάιαρ, Λίντελοφ, Βαν Μπισακά, Μάτιτς, Μακτόμινεϊ, Φερνάντες, Πογκμπά, Ράσφορντ, Γκρίνγουντ.

Μάντσεστερ Σίτι: Χάρη στα γκολ των Στέρλινγκ (5') και Ντε Μπρούιν (26' πέναλτι), τα οποία σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, κέρδισε με 2-0 εντός έδρας τη Φούλαμ και ανέβηκε στην 7η θέση με 18 βαθμούς. Καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη από το ημίχρονο είχε την ευκαιρία να ξεκουραστεί, ενόψει του εντός έδρας αγώνα μεσοβδόμαδα με τη Μαρσέιγ για το Τσάμπιονς Λιγκ. Όπως και στον αγώνα με τη Φούλαμ έτσι και σ' αυτόν που ακολούθησε κόντρα στη Μαρσέιγ, τον έβγαλε εις πέρας, παίρνοντας ακόμη ένα τρίποντο χωρίς να δεχτεί γκολ και πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση από την πρώτη θέση. Ξεμπερδεύοντας λοιπόν στο παρών στάδιο από την ευρώπη, στρέφει αποκλειστικά την προσοχή της στο πρωτάθλημα και στο σημερινό ντέρμπι της πόλης, όπου σε περίπτωση που κερδίσει τότε θα επιστρέψει για τα καλά μέσα στους διεκδικητές του τίτλου.

Αγωνιστικά νέα: Αμφίβολη η συμμετοχή των Γκαρσία (αμυντικός) και Γκουντογκάν (μέσος). Στα ευχάριστα η επιστροφή του Αγουέρο (επιθετικός), ο οποίος επέστρεψε με γκολ στον αγώνα με τη Μαρσέιγ, αγωνιζόμενος για περίπου 27 λεπτά ως αλλαγή.

Πιθανή ενδεκάδα: Έντερσον, Γουόλκερ, Στόουνς, Λαπόρτ, Μεντί, Φερναντίνιο, Ντε Μπρούιν, Στέρλινγκ, Τόρες, Μαχρέζ, Ζεσούς.

Προϊστορία: Σε 10 αναμετρήσεις που διεξήχθησαν στο «Όλντ Τράφορντ», οι «κόκκινοι διάβολοι» μετράνε μόλις τρεις νίκες, με τους «πολίτες» να υπερέχουν με έξι. Επίσης, άλλη μία έληξε στη λευκή ισοπαλία.