Ασέλγησε στο πτώμα της Γιουνάιτεντ η απίθανη Μπράιτον!

Ποιο… Champions League; Η θλιβερή Γιουνάιτεντ έχασε οριστικά το «σεντόνι» και μαθηματικά μπορεί να καταλήξει ακόμη και στο Conference!

Κατήφορος δίχως τέλος για τη θλιβερή Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Η απίθανη Μπράιτον έβαλε «ταφόπλακα» στα όποια όνειρα των «κόκκινων διάβολων» για το Champions League, συντρίβοντας 4-0 την ομάδα του Ραλφ Ράνγκνικ, η οποία, μάλιστα… προλαβαίνει να μείνει ακόμη και εκτός Europa, καταλήγοντας 7η και στο Conference!

Λίγες ημέρες αφότου η Γιουνάιτεντ «καθάρισε» 3-0 την Μπρέντφορντ, δίνοντας μια χαρά στους οπαδούς της μετά από καιρό, τους κέρασε ξανά φαρμάκι στο ''Falmer Stadium'', παρουσιάζοντας εικόνα αποσύνθεσης! Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι αλλού πατούσαν και αλλού βρίσκονταν, δεχόμενοι από το 49' έως το 60' τρία γκολ, με τους «γλάρους» να φτάνουν σε μία τεράστια νίκη! Μία νίκη, δε, που τους κρατάει στο «κόλπο» -μαθηματικά τουλάχιστον- της Ευρώπης, αν και είναι δύσκολο να προλάβουν. Από την άλλη, η Γιουνάιτεντ, όπως προαναφέραμε… προλαβαίνει να χάσει και το Europa!

Με έναν αγώνα να της απομένει για το κλείσιμο της σεζόν (22/5 εκτός έδρας με Κρίσταλ Πάλας), η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει 58 βαθμούς στην 6η θέση, με την 5η Τότεναμ να βρίσκεται στους 61 (παίζει στις 21:45 στο «Άνφιλντ» με τη Λίβερπουλ) και την 4η Άρσεναλ στους 63. Οι δύο… Λονδρέζες έχουν από 34 ματς, οπότε τελειώνει η όποια κουβέντα, για να προλάβουν οι «κόκκινοι διάβολοι» το «σεντόνι».

Και όχι μόνο αυτό! Η Γουέστ Χαμ, με 52 βαθμούς στην 7η θέση, και δύο ματς λιγότερα από τη Γιουνάιτεντ, μπορεί θεωρητικά να την «πιάσει» και να τη βάλει από κάτω, καθώς έχει τη διαφορά τερμάτων! Συγκεκριμένα, τα «σφυριά» είναι στο +7 (53-46) και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο +1 (57-56). Μάλιστα, τα 56 γκολ, που έχει δεχθεί μέχρι τώρα η ομάδα του Ραλφ Ράνγκνικ, είναι ήδη ο χειρότερος απολογισμός στην ιστορία του κλαμπ στην Premier League! Δύσκολο, πάντως, η Γουέστ Χαμ να «μαζέψει» μια διαφορά έξι βαθμών και να βγει εκείνη στο Europa…

Στα του ματς της Μπράιτον με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όλα ξεκίνησαν στραβά και ανάποδα για τους φιλοξενούμενους και ονειρεμένα για τους γηπεδούχους. Στο 15ο λεπτό, ο Μόιζες Καϊσέδο με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0, για να ακολουθήσει ένα εφιαλτικό δεύτερο 45λεπτο για τους «κόκκινους διάβολους». Στο 49' ο Μαρκ Κουκουρέγια, στο 57' ο Πάσκαλ Γκρος και στο 60' ο Λεάντρο Τροσάρ έστησαν… πάρτι στην άμυνα της Γιουνάιτεντ, ενώ η Μπράιτον είχε και άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες -μία εκ των οποίων κατέληξε στο δοκάρι- προκειμένου να δώσει μυθικές διαστάσεις στο σκορ, αλλά το 4-0 διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα…