Τίποτα, τίποτα δεν την σταματά! (vid)

Η Λίβερπουλ πέρασε και από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας

Σημαντικό διπλό με 2-1 πέτυχε η Λίβερπουλ μέσα στην έδρα της Πάλας και καλπάζει για τον τίτλο.

Στο 17ο λεπτό μετά από λάθος του Άρνολντ ο Κουγιατέ πήρε και σέντραρε από δεξιά με τον Αγιού να βάζει την προβολή αλλά να αστοχεί από κοντά και στο 38’ μετά από κόρνερ ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά αλλά Γκουαΐτα πρόλαβε τον Φιρμίνο. Και στο 43ο λεπτό μετά από εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Τόμκινς με κεφαλιά στο δεύτερο σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ.

Στο 48’ ο Χέντερσον έβγαλε κάθετα για τον Μανέ που από ιδανικό σημείο έκανε το πλασέ αλλά αστόχησε, ενώ μερικά δευτερόλεπτα μετά, ο Μανέ με όμορφο γύρισμα από το πέναλτι έκανε το 0-1.

Στο 52’ ο Άλισον έβγαλε σε κόρνερ το σουτ του Τάουνσεντ και στο 53’ το σουτ του Μιλιβόγιεβιτς πέρασε λίγο έξω. Στο 66 λεπτό ο Γκουαΐτα πραγματοποίησε φοβερή επέμβαση σε τετ α τετ με τον Φιρμίνο, ενώ στ 75’ το σουτ του Σλουπ έφυγε λίγο έξω όπως κι εκείνο του Μπεντεκέ στο 78’. Και στο 82ο λεπτό ο Ζαχά με όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-1.

Ωστόσο στο 85’ μετά από κόρνερ και φάση διαρκείας στα καρέ του Γκουαΐτα, ο Φιρμίνο με σουτ έκανε το 1-2 ενώ στο 90+2' ο Τάουνσεντ έβγαλε όμορφα στον Ζαχά που έχασε τρομερή ευκαιρία εξ επαφής.

ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Γουόρντ (70’ Κέλι), Τόμκινς, Κέιχιλ, Φαν Άανχολτ, Μιλιβόγιεβιτς, ΜακΆρθουρ, Κουγιατέ (71’ Σλουπ), Ζαχά, Τάουνσεντ, Αγιού (76’ Μπεντεκέ)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον (79’ Μίλνερ), Φαμπίνιο, Τσάμπερλεϊν (64’ Οριγκί), Φιρμίνο (89’ Γκόομες), Μανέ