Τα θέλει όλα η Λίβερπουλ! (vid)

Προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας, με νίκη επί της Νόριτς

Παρότι… έσβησε στο δεύτερο 45λεπτο, «αφήνοντας» τη Νόριτς να μειώσει, η Λίβερπουλ νίκησε 2-1 με τα δύο γκολ του Μιναμίνο -στα οποία είχε συμμετοχή ο Τσιμίκας- και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου!

Λίβερπουλ με σπασμένα φρένα και στο Κύπελλο!

Μερικές ημέρες μετά την κατάκτηση του Λιγκ Καπ και παρότι… έσβησε στο δεύτερο 45λεπτο, «αφήνοντας» τη Νόριτς να μειώσει, οι ''reds'' νίκησαν τα «καναρίνια» στο «Άνφιλντ» 2-1 με τα δύο γκολ του Μιναμίνο -στα οποία είχε συμμετοχή ο εξαιρετικός Τσιμίκας- και προκρίθηκε στους «8» του FA Cup!

Οι «κόκκινοι», δηλαδή, είναι «μέσα» και στην αρχαιότερη διοργάνωση του πλανήτη, κάνουν την αντεπίθεσή τους στο πρωτάθλημα, ενώ είναι με το 1,5 πόδι στα προημιτελικά και του Champions League! Λογικό, λοιπόν, οι οπαδοί των «κόκκινων» να ονειρεύονται… quadruple!

Βασικός σε όλο το 90λεπτο και εξαιρετικός, για άλλη μια φορά, ο Κώστας Τσιμίκας, είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ της ομάδας του, ενώ, στον αντίποδα, ξεκίνησε και έπαιξε, επίσης, σε ολόκληρο το παιχνίδι ο Γιαννούλης για τη Νόριτς, με τον Τζόλη να μένει στον πάγκο.

Το σκορ άνοιξε στο 27'. O Τσιμίκας από τα αριστερά έδωσε την μπάλα στον Ορίγκι, εκείνος «πάτησε» την μπάλα για τον Μιναμίνο, ο οποίος πλάσαρε για το 1-0! Στο 39', εξάλλου, ο Τσιμίκας εκτέλεσε άψογα κόρνερ από τα αριστερά, έγινε μία προσωρινή απομάκρυνση από την άμυνα της Νόριτς, με τον Μιναμίνο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ένα απίστευτο σουτ, για δεύτερη φορά!

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 76ο λεπτό με τον Ρουπ. Στο 85', πάντως, ο ίδιος παίκτης λίγο έλειψε να ξεράνει τη Λίβερπουλ, αλλά ο Άλισον είπε ένα σωτήριο «όχι», κρατώντας το 2-1 και την πρόκριση για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ.