Στην υγεία του Ζότα ήπιε η Λίβερπουλ και τώρα… τελικός! (vid)

Θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι στον τελικό του Λιγκ Καπ

Με δύο γκολάρες του Ζότα, μία σε κάθε ημίχρονο, η Λίβερπουλ ξέρανε την Άρσεναλ στο Λονδίνο (0-2) και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στον τελικό του Carabao Cup, κλείνοντας ραντεβού με την Τσέλσι!

Παρέλαση της Λίβερπουλ στο Λονδίνο!

Με δύο γκολάρες του Ζότα, μία σε κάθε ημίχρονο, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ξέρανε την Άρσεναλ (0-2) και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στον τελικό του Carabao Cup, κλείνοντας ραντεβού με την Τσέλσι!

Παρότι χωρίς Μανέ και Σαλάχ, αλλά και με αλλαγές στην ενδεκάδα της, η Λίβερπουλ πήρε μεγάλο «διπλό» και έκλεισε «εισιτήριο» για τη μάχη με τους «μπλε», στις 27 Φεβρουαρίου!

Στο 20ό λεπτό, ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Ζότα, έγινε αποδέκτης της μπάλας από τα αριστερά, προσπέρασε με «ποδιά» τον Τομιγιάσου και εκτέλεσε τον Ράμσντεϊλ για το 1-0, ενώ στο 79ο λεπτό έλαβε το… συστημένο από τον Αλεξάντερ-Άρνολντ -τρομερή πάσα 40 μέτρων στην πλάτη της άμυνας- και με απίθανο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τη Λίβερπουλ.

Η Άρσεναλ, στον αντίποδα, αν και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, δεν είχε ιδέες, για να αναστρέψει την εις βάρος της κατάσταση, με τη σαφώς καλύτερη και πιο ψυχωμένη Λίβερπουλ να παίζει εξαιρετικά στην κόντρα και να απειλεί διαρκώς. Οι γηπεδούχοι έχασαν, πάντως, μεγάλη ευκαιρία στο 49ο λεπτό, με τον Λακαζέτ να βρίσκεται σε θέση βολής απέναντι στον Κέλεχερ, όμως το τελείωμά του ήταν απογοητευτικό.