Σόκαρε τη Λίβερπουλ η Σαουθάμπτον! (vid)

Χαμός στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ!

Έριξε στο καναβάτσο τη Λίβερπουλ η Σαουθάμπτον, καθώς οι «Άγιοι» επιβλήθηκαν 1-0 στο «St. Mary's» και πλέον η Γιουνάιτεντ φαντάζει άκρως απειλητική στη διεκδίκηση του τίτλου.

Η Λίβερπουλ δεν μπόρεσε ούτε τώρα να επιστρέψει στις νίκες, φεύγοντας με άδεια «χέρια» από την έδρα της Σαουθάμπτον (1-0). Ο Γιούργκεν Κλοπ είδε την ομάδα του να μένει πίσω στο σκορ από το... ημίχρονο, πιέζοντας στη συνέχεια για την ανατροπή. Παρά το γεγονός πως είχε συντριπτικά υπέρ της την κατοχή της μπάλας, δυσκολεύτηκε αρκετά να φτιάξει φάσης.

Με αρκετή δόση τύχης και καλή διαχείρηση, οι «Αγιοι» επέστρεψαν στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές (3 ισοπαλίες), ανεβαίνοντας στην έκτη θέση της βαθμολογίας με 29 πόντους. Από την άλλη, οι «κόκκινοι» δεν κατάφεραν να αποφύγουν την τρίτη διαδοχική γκέλα, μετά τις ισοπαλίες κόντρα σε Γουέστ Μπρομ (1-1 εντός) και Νιουκάστλ (0-0 εντός). Παραμένει στην πρώτη θέση της Πρέμιερ Λιγκ με 33 βαθμούς, όσους έχει και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία όμως έχει παιχνίδι λιγότερο.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το ματς για τη Σαουθάμπτον. Η ομάδα του Ραλφ Χάζενχατλ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη φάση του αγώνα με πανέμορφο τελείωμα του Ντάνι Ινγκς, ύστερα από λάθος εκτίμηση της φάσης από τον Αλεξάντερ Αρνολντ, ο οποίος άφησε την μπάλα να περάσει μετά από εκτέλεση φάουλ των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ παρουσιάστηκε αρκετά νωθρή, προβληματίζοντας έντονα με την εικόνα της στο πρώτο 45λεπτο. Παρά το γεγονός πως είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρίες πέραν των δύο με Φιρμίνο στο 5' και τον Σαλάχ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+3').

Εντελώς διαφορετικό ήταν το σκηνικό στην επανάληψη, με τη Λίβερπουλ να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και να πιέζει ασφυκτικά για το γκολ της ισοφάρισης. Στο 58' έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς, όταν το σουτ του Μανέ, ο οποίος ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης της, έδιωξε τελευταία στιγμή ο Στίφενς με προβολή. Οσο παιρνούσε η ώρα, οι «reds» ανέβαζαν την πίεσή τους, ωστόσο δυσκολευόντουσαν αρκετά να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Μάλιστα, στο 84' λίγο έλειξε να δεχθούν γκολ, όταν ο Βάλερι πρόλαβε την έξοδο του Αλισον, πλάσαρε, αλλά έδιωξε ο Χέντερσον πριν περάσει η μπάλα την γραμμή.