Πάτησε Γιουνάιτεντ και κορυφή η Λίβερπουλ! (vid)

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε με το άνετο 4-0

Της έχει πάρει τον αέρα και πάτησε κορυφή! Μόνο σε ντέρμπι δεν προϊδεάζουν οι φετινές συναντήσεις των Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ διέλυσε 4-0 τους «κόκκινους διαβόλους» στο «Άνφιλντ», στο πλαίσιο της εξ αναβολής 30ής αγωνιστικής της Premier League κι έτσι σε συνδυασμό με την «πεντάρα» (0-5) του πρώτου γύρου έφτασε στον ιστορικό αριθμό των εννιά τερμάτων σε μία σεζόν κόντρα στην αιώνια αντίπαλό της (είχε να σημειώσει δύο νίκες στη Λίγκα επί της Γιουνάιτεντ σε μία σεζόν από εκείνη της 2013-14). Το κυριότερο όμως ανέβηκε -για πρώτη φορά μετά την 1η Οκτωβρίου- στην κορυφή του πρωταθλήματος, ούσα με 76 πόντους αλλά και με ματς παραπάνω στο +2 από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Εξαιρετική μεν η Λίβερπουλ, αλλά επί της ουσίας σβηστή η «τεσσάρα» της. Από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο (5' Ντίας, 22', 85' Σαλάχ, 68' Μανέ), με τον Τιάγκο να είναι ο κορυφαίος. Αποθεώθηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 7ο λεπτό (λόγω του αριθμού της φανέλας του) ως ένδειξη συμπαράστασης για τον θάνατο του ενός εκ των δύο νεογέννητων παιδιών του.

Το ματς:

Η Λίβερπουλ ανέλαβε εξαρχής την πρωτοβουλία των κινήσεων, ευτυχώντας να ανοίξει το σκορ (1-0) στην πρώτη φάση του αγώνα. Συγκεκριμένα στο 5', ύστερα από εξαιρετική κυκλοφορία, ο Σαλάχ έκανε την παράλληλη σέντρα προς τον Ντίας, ο οποίος -χωρίς πίεση- σκόραρε με κοντινό πλασέ.

Στο 7ο λεπτό, όπως αναμενόταν, όλο το γήπεδο άρχισε να χειροκροτεί δείχνοντας τη συμπαράστασή του στον Κριστιάνο Ρονάλντο. Μάλιστα, σηκώθηκαν και φανέλες του Πορτογάλου άσου.

Μόλις στο 10' η Γιουνάιτεντ αναγκάστηκε να προχωρήσει στην πρώτη της αλλαγή, με τον τραυματία Πογκμπά να παραχωρεί τη θέση του στον Λίνγκαρντ. Οι γηπεδούχοι χωρίς να πατήσουν γκάζι έκαναν ό, τι ήθελαν εντός αγωνιστικού χώρου. Πραγματοποιούσαν βέβαια ασφυκτικό πρέσινγκ, το υπέρ τους ποσοστό κατοχής της μπάλας έφτανε το 74%, ενώ το παιχνίδι παιζόταν στο αμυντικό τρίτο των φιλοξενούμενων. Στο 16' ο Τιάγκο προέβη σε υπέροχη ατομική ενέργεια, πέρασε στον Μανέ, το σουτ του οποίου έφυγε κόρνερ. Πολλές οι εν λόγω στατικές φάσεις για την ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ, οι οποίες όμως περνούσαν ανεκμετάλλευτες.

Για να φτάσουμε στο 22', όταν μετά από ακόμα μια πολύ ωραία κάθετη κυκλοφορία, η μπάλα έφτασε -από υπέροχη πάσα του Μανέ- στον Σαλάχ, με τον Αιγύπτιο άσο να πλασάρει εύστοχα από το ύψος του πέναλτι. Ο τελευταίος είχε ακόμα μια καλή στιγμή στο 30', με τον Ντε Χέα να μπλοκάρει το τελείωμά του.

Σιγά-σιγά άρχισε να... σβήνει το ματς. Στο 38' ακυρώθηκε -σωστά- για οφσάιντ το γκολ του Ντίας, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 2-0.

Η Γιουνάιτεντ -εκμεταλλευόμενη και την είσοδο του δραστήριου Σάντσο- κέρδισε μέτρα στο δεύτερο μέρος. Στο 55' ο Άγγλος εξτρέμ προειδοποίησε με χλιαρό σουτ. Η πρώτη πραγματικά πολύ καλή στιγμή των «κόκκινων διαβόλων» στο ματς έλαβε χώρα στο 64': Μεγάλη απόκρουση του Άλισον σε τετ-α-τετ με τον Ράσφορντ, «στοπ» και στον Σάντσο στην εξέλιξη της φάσης, με το σημαιάκι να σηκώνεται λανθασμένα.

Κι όμως. Τι κι αν η Λίβερπουλ συνέχιζε... σβηστά στο παιχνίδι. Η ποιότητά της μίλησε εκ νέου στο 68'. Ο Ρόμπερτσον έκλεψε, βγήκε στην αντεπίθεση, ο Ντίας έκανε την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά, με τον Μανέ να γράφει το 3-0 με πλασέ στην κίνηση από το σημείο του πέναλτι. Ωστόσο, το «πάρτι» δεν τελείωσε εκεί, καθώς ακολούθησε κι άλλο γκολ για τους «κόκκινους». Στο 85' οι γηπεδούχοι έκλεψαν ψηλά, ο Ζότα έβγαλε υπέροχα στον Σαλάχ, ο οποίος πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το τελικό 4-0.