Ο Θεός θέλει Λίβερπουλ! (vid)

Νέα επική ανατροπή από την ομάδα του Κλοπ

Ανατροπή και απόδραση τίτλου για τη Λίβερπουλ. Όλα πήγαιναν στραβά για την ομάδα του Κλοπ στο «Βίλα Παρκ», η Βίλα βρισκόταν μπροστά στο σκορ ως το 87ο λεπτό κι όμως οι «κόκκινοι» το γύρισαν και πήραν τη νίκη με 2-1! Στο +6 πάνε οι «κόκκινοι» στο μεγάλο ντέρμπι κόντρα στη Σίτι!

Στο 1ο λεπτό η Βίλα παραλίγο να σοκάρει τη Λίβερπουλ αλλά το σουτ του Ελ Γκαζί κατέληξε στον Άλισον, ενώ στο 9’ μετά από σέντρα του Τάργκετ από αριστερά, η μπάλα πέρασε από τρεις παίκτες της Βίλα. Η Λίβερπουλ άγγιξε το γκολ στο 16ο λεπτό με τον Μανέ να πιάνει εξ επαφής την κεφαλιά αλλά να αστοχεί και στο 18’ ο Φαν Ντάικ έβγαλε στα δεξιά για τον Σαλάχ, που έβαλε με τη μία την προβολή και ανάγκασε τον Χίτον σε δύσκολη επέμβαση. Και στ 21’ ο ΜακΓκίν εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά και ο Τρεζεγκέ πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και πάσαρε για το 1-0. Το γκολ μέτρησε οριακά μετά από ενδελεχή εξέταση του VAR καθώς ο Τρεζεγκέ καλυπτόταν για χιλιοστά.

Στο 27’ μετά από κόρνερ του Άρνολντ, ο Φιρμίνο πήρε την κεφαλιά και ο Μινγκς έσωσε στη γραμμή, ενώ στο 29’ ο Φιρμίνο σκόραρε από κοντά με το γκολ να ακυρώνεται για ένα χιλιοστό! Στο 43’ ο Μανέ έφυγε στην κόντρα, έδωσε όμορφα στον Σαλάχ αλλά εκείνος πλάσαρε άσχημα από το πέναλτι.

Στο 47’ το γύρισμα του Φιρμίνο κόντραρε στον Ένχελς κι έφυγε κόρνερ ενώ στο 50’ μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα, ο Χίτον μπλόκαρε τα σουτ των Βαϊνάλντουμ και Μανέ.

Στο 60ο λεπτό ο Άρνολντ έβγαλε γλυκιά σέντρα από δεξιά και ο Μανέ πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Χίτον έσωσε εντυπωσιακά και στο 67’ τα διαδοχικά σουτ του Τσάμπερλεϊν σταμάτησαν σε σώματα αμυντικών της Βίλα.

Στο 69’ το γύρισμα του Οριγκί από την περιοχή έφυγε ψηλά έξω, όπως και το πλασέ του Μανέ στο 72’ κι ένα λεπτό μετά ο Φιρμίνο έκανε από δεξιά το γύρισμα και ο Λαλάνα από κοντά αστόχησε με πλασέ. Στο 75ο λεπτό το σουτ του Τσάμπερλεϊν σταμάτησε ξεκάθαρα στο χέρι του Ένχελς αλλά το διαιτητικό τιμ δεν έδωσε τίποτα.

Στο 77’ ο Φαν Ντάικ έκοψε σωτήρια μετά από γύρισμα του Χάριχεϊν από αριστερά και στο 84’ το σουτ του Άρνολντ πέρασε έξω. Και τελικά στο 87’ ο Μανέ σέντραρε από δεξιά και ο Ρόμπερτσον με απίθανη κεφαλιά έκανε το 1-1.

Και στο 90+4’ ο Άρνολντ εκτέλεσε από δεξιά το κόρνερ και ο Μανέ με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έκανε το 1-2!

ΒΙΛΑ: Χίτον, Ζιλμπέρ (70’ Ελ Μοχαμαντί), Μινγκς, Τάργκετ, Ένχελς, Νακαμπά, ΜακΓκίν, Λουίζ (73’ Χαριχέιν), Τρεζεγκέ, Ελ Γκαζί, Γουέσλεϊ (87’ Κοντζιά)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ (65’ Οριγκί), Χέντερσον, Λαλάνα, Μανέ, Σαλάχ (65’ Τσάμπερλεϊν), Φιρμίνο