Μπέρνλι-Λίβερπουλ 0-3: Να περάσει ο... επόμενος!(vid)

Δείχνει ασταμάτηση η αρμάδα του Κλοπ

Δεν φρενάρει πουθενά, περνάει... αέρα από παντού, γράφει ιστορία και φωνάζει με κυνισμό «να περάσει ο επόμενος».

Αυτή η Λίβερπουλ δεν παίζεται και δίχως να ιδρώσει προχωράει ακάθεκτη στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Κλοπ επικράτησε με 3-0 της Μπέρνλι στο «Ταρφ Μουρ», έκανε το 4 στα 4 στο πρωτάθλημα και ξεπέρασε το ιστορικό της ταβάνι σε συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα που διατηρούσε από το 1990, αφού έφτασε τις 13 συνεχόμενες. Μάλιστα η ομάδα του Μέρσεϊσάιντ, διεύρυνε το αήττητο σερί της, έχοντας 21 διαδοχικά ματς χωρίς ήττα.

Η ομάδα του Κλοπ, είχε την πρώτη μεγάλη φάση μόλις στο 5ο λεπτό για να ανοίξει το σκορ, με τον Σαλάχ να σημαδεύει το δοκάρι της εστίας του Πόουπ, ενώ στο 21’ ο Αιγύπτιος δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τη φάση και να βάλει μπροστά την ομάδα του.

Ότι δεν έκανε ο Σαλάχ, το έκανε στο 33ο λεπτό ο Άρνολντ που θύμισε... Ροναλντίνιο, με μεγάλη δόση τύχης πάντως. Ο ακραίος των «κόκκινων» επιχείρησε την σέντρα από δεξιά, η μπάλα όμως πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στην εστία των «κλάρετς» για το 1-0.

Πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Φιρμίνο έκλεψε στην μεσαία γραμμή στο 37’ έτρεξε το γήπεδο στην κόντρα και έβγαλε τον Μανέ φάτσα με την εστία, όπου ο Σενεγαλέζος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει ιδανικά και να γράψει το 2-0, με το δεύτερο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε πάντως ο Φιρμίνο στο 80ο λεπτό, αφού εκμεταλλεύτηκε εξαιρετικά την ασίστ του Σαλάχ, νικώντας με σουτ έξω από την περιοχή τον Πόουπ για το τελικό 3-0 και έγινε ο πρώτος Βραζιλιάνος στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ που φτάνει τα 50 γκολ.