Λύγισε την Πάλας δια χειρός... Σπερόνι η Λίβερπουλ, τον χαβά της η Γιουνάιτεντ! (vid)

Έχει άστρο και αυτό φαίνεται! Με ένα απίστευτο γκολ-δώρο του Σπερόνι, η Λίβερπουλ επικράτησε 4-3 της Πάλας και παραμένει σε απόσταση ασφαλείας από τη Σίτι! Ακάθεκτη η Γιουνάιτεντ, 2-1 την Μπράιτον

Είναι η καλύτερη Λίβερπουλ των τελευταίων ετών, αλλά έχει και άστρο! Παρά το γεγονός ότι πραγματοποίησε μία από τις πιο προβληματικές της εμφανίσεις, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε 4-3 της Κρίσταλ Πάλας στο «Άνφιλντ» και μεγάλο ρόλο στην τελική της επικράτηση, έπαιξε το απίστευτο λάθος του 39χρονου τερματοφύλακα, Σπερόνι.

Ο πολύπειρος γκολκίπερ που βρέθηκε από το πουθενά στην ενδεκάδα λόγω των τραυματισμών των Χένεσεϊ και Γκουάιτα, με ανεξήγητο τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του σε ένα ακίνδυνο γύρισμα του Μίλνερ.

Ο Σαλάχ πρόλαβε να τη στείλει τα δίχτυα και του πιστώθηκε το γκολ, αλλά αυτό ανήκει 100% στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Με αυτό το τέρμα, η Λίβερπουλ έκανε στο 75' το 3-2 και πάνω σε αυτό «έχτισε» τη νίκη της. Παρ' όλα αυτά, η Πάλας ήταν πολύ αξιόμαχη και λίγο έλειψε, μετά τη Σίτι να σοκάρει και τη Λίβερπουλ, καθώς προηγήθηκε στο σκορ με τον Τάουνσεντ στο 34'. Οι γηπεδούχοι, όμως, μπήκαν αγριεμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και με γκολ των Σαλάχ (46') και Φιρμίνο (53') έφερε... τούμπα το παιχνίδι.

Η Πάλας είχε την... απάντηση, καθώς στο 65' ο Τόμκινς με κεφαλιά έκανε το 2-2, φορτώνοντας με μπόλικο άγχος τη Λίβερπουλ, το οποίο φρόντισε να το βγάλει ο Σπερόνι. Τη νίκη των γηπεδούχων «κλείδωσε» ο Μανέ με γκολ στις καθυστερήσεις (4-2), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στην επόμενη φάση ο Μέγερ.

Στα υπόλοιπα ματς, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνέχισε την εκπληκτική της πορεία με τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ στον πάγκο της, καθώς επικράτησε και της Μπράιτον με 2-1, με τον Νορβηγό να διευρύνει το νικηφόρο σερί του στις 7 αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις. Το σκορ άνοιξε ο Πογκμπά με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, ενώ πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο, με εκπληκτικό τέρμα του... σεληνιασμένου, Ράσφορντ που διαμόρφωσε το 2-0.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Γκρος στο 72', με τους «κόκκινους διαβόλους» να υπερασπίζονται το τρίποντο μέχρι τέλους, ξεπερνώντας πλέον την Άρσεναλ και πλησιάζοντας την Τσέλσι στους 4 βαθμούς.

Στα υπόλοιπα ματς, μεγάλο ενδιαφέρον υπήρξε στην ουρά, εκεί που η Νιούκαστλ διέλυσε την Κάρντιφ με 3-0 σε ματς που είχε τον χαρακτήρα εξάποντου, ενώ νίκη-ανάσα πέτυχε και η Σαουθάμπτον με 2-1 κόντρα στην Έβερτον του Μάρκο Σίλβα.

Στις νίκες κατάφερε να επιστρέψει η Μπόρνμουθ, επικρατώντας 2-0 της Γουέστ Χαμ, ενώ σπουδαίο βαθμό πήρε η Μπέρνλι μέσα στην έδρα της Γουότφορντ, μένοντας στο 0-0.