Λίβερπουλ – Μπάγερν Μονάχου 0-0: Πήραν ότι έδωσαν (vid)

Παιχνίδι κάτω του μετρίου χωρίς νικητή

Μετά από ένα βαρετό 90λεπτο Λίβερπουλ και Μπάγερν έμειναν ισόπαλες στο 0-0 και θα διεκδικήσουν την πρόκριση στον επαναληπτικό του Μόναχο. Η Λίβερπουλ είχε την διάθεση να επιτεθεί αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Νόιερ. Από την άλλη η Μπάγερν φίλαγε τα νότα της για 90 λεπτά και πήρε την ισοπαλία. Από εκεί και πέρα οι Άγγλοι πάνε στην Γερμανία διεκδικώντας την πρόκριση με δυο αποτελέσματα με την Μπάγερν να θέλει μόνο νίκη.

Α’ ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν την μπάλα και να ελέγξουν τον αγώνα. Η Λίβερπουλ είχε πιο επιθετικό προσανατολισμό με την Μπάγερν να προσέχει περισσότερο στα μετόπισθεν. Το παιχνίδι άνοιξε μετά και το 10ο λεπτό με τον Σαλάχ να βρίσκει την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Η μπαλιά του Χάντερσον με τον Αιγύπτιο να μπαίνει ανάμεσα στον Σούλε και τον Χούμελς αλλά ο Νόιερ απόκρουσε την μπάλα σε κόρνερ. Η Μπάγερν απάντησε με το γύρισμα του Γκνάμπρι και το λάθος διώξιμο του Ματίπ να διώχνει την μπάλα πάνω στον Άλισον που φάνηκε αρκετά τυχερός. Στο 16ο λεπτό ο Άλισον έκανε το λάθος δίνοντας την μπάλα στον Λεβαντόφσκι. Αυτός έδωσε με την μια στον Κομάν αλλά το σουτ του Γάλλου δεν ανησύχησε τον Άλισον. Στο 34ο λεπτό ο Μανέ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία για την Λίβερπουλ. Ο Κεϊτά έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να φτάνει στον Μανέ που χωρίς αντίπαλο έστειλε την μπάλα έξω. Αυτές ήταν οι μεγαλύτερες ευκαιρίες του ημιχρόνου με τις δυο ομάδες να έχουν μερικές καλές εκλάμψεις αλλά το σκορ να ήταν στο 0-0.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να λειτουργούν στο ίδιο τέμπο. Η Λίβερπουλ έλεγχε τον αγώνα και είχε την διάθεση να επιτεθεί. Δεν κατάφερε όμως να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Νόιερ μετρώντας μόνο μια τελική στο δεύτερο ημίχρονο. Έπρεπε να φτάσουμε στο 83ο λεπτό για να δούμε φάση στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Μανέ έκανε την κεφαλιά στην σέντρα του Άρνολντ με τον Νόιερ να ίπταται και να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ. Σε γενικές γραμμές οι δυο ομάδες πήραν ότι έδωσαν σε ένα πολύ κακό παιχνίδι. Οι λιγοστές φάσεις στο παιχνίδι ομολογούν και την κακή ποιότητα του παιχνιδιού που έγινε στον Άνφιλντ. Από την Λίβερπουλ έλειψε η φρεσκάδα αλλά και το καθαρό μυαλό που μας έχει συνωθήσει. Από την άλλη η Μπάγερν πήρε αυτό που ήθελε κρατώντας το μηδέν στην άμυνα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Λίβερπουλ: Ο Μανέ ήταν ότι καλύτερο είχε να δείξει η Λίβερπουλ στο επιθετικό κομμάτι. Πήρε μερικές ευκαιρίες στα πόδια του αλλά χωρίς να καταφέρει να τις μετουσιώσει σε τέρμα.

Μπάγερν: Πάρα πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Γκνάμπρι. Ο νεαρός άσσος της Μπάγερν ήταν πάντα κίνδυνος θάνατος με την μπάλα στα πόδια

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Λίβερπουλ: Πολύ κακό παιχνίδι για Φιρμίνιο και Σαλάχ. Οι δυο τους δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να βοηθήσουν την Λίβεπρουλ στο επιθετικό κομάτι.

Μπάγερν: Ο Λεβαντόφκσι και ο Κομάν με την σειρά τους δεν βοήθησαν στο δημιουργικό κομμάτι

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Φαίνεται ότι του στοίχησε η αγωνιστική απραξία της προηγούμενη εβδομάδας. Έδειξε πως ήθελε τον αγώνα αλλά έλειπε το καθαρό μυαλό από την ομάδα του. Ισως να είναι και λάθος που ξεκίνησε τον Φιρμίνιο που ήταν ανέτοιμος.

Μπάγερν Μονάχου (Νίκο Κόβατς): Παρά τις αρκετές απουσίες που είχε έστησε την ομάδα του για να μην ηττηθεί. Κατάφερε να μην δεχτεί τέρμα και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στην Γερμανία.