Λίβερπουλ: Χάνεται αυτός ο τίτλος; (vid)

Βρέθηκε κοντά στην πρώτη της φετινή απώλεια αλλά στο τέλος κέρδισε με 2-1 τη Λέστερ κι έκανε το 8Χ8

Οι οιωνοί τίτλου για τη Λίβερπουλ εμφανίζονται από παιχνίδι σε παιχνίδι. Οι «κόκκινοι» έφτασαν μια ανάσα από την πρώτη τους φετινή απώλεια, αλλά ο Ολμπράιτον έκανε χαζό πέναλτι στις καθυστερήσεις και ο Μίλνερ χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με 2-1κόντρα στη Λέστερ. 8 νί΄κες σε ισάριθμα ματς για την ομάδα του Κλοπ!

Στο 4ο λεπτό ο Σμάιχελ μπλόκαρε το σουτ του Σαλάχ, ενώ στο 13’ ο Άρνολντ άδειασε τον Τσίλγουελ στα δεξιά, έβγαλε και τη σέντρα αλλά ο Μίλνερ πλάσαρε άστοχα από καλή θέση.

Στο 33’ ο Άρνολντ και πάλι έβγαλε εξαιρετική μπαλιά από δεξιά αλλά ο Φιρμίνο από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει με προβολή, ενώ στο 40’ ο Μίλνερ έβγαλε μαγική 40αρα μπαλιά και ο Μανέ έφυγε μόνος με τον Σμάιχελ και τον πλάσαρε για το 1-0. Στο 33’ ο Σμάιχελ είπε όχι σε γύρισμα του Φιρμίνο ενώ στο 45’ το σουτ του Μίλνερ πέρασε λίγο έξω.

Στο 46’ ο Άρνολντ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Σαλάχ έβαλε από κοντά την προβολή αλλά ο Σμάιχελ έσωσε και στο 56’ οι Μανέ και Σαλάχ άλλαξαν όμορφα αλλά ο Σενεγαλέζος από κοντά πλάσαρε άστοχα. Στο 65’ το σουτ του Φιρμίνο πέρασε ελάχιστα έξω, ενώ στο 66’ ο Βάρντι βρέθηκε απέναντι στον Αντριάν ο οποίος τον πρόλαβε σωτήρια. Στο 67’ ο Σμάιχελ σταμάτησε το σουτ του Ρόμπερτσον από αριστερά και στο 73’ το σουτ του Πράε από δεξιά, πέρασε λίγο έξω.

Και στο 80ο λεπτό ο Αγιόθε πέρασε κάθετα στον Μάντισον που γύρισε και πλάσαρε για το 1-1. Στο 85’ μετά από κόρνερ ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε, ενώ στο 90+4’ ο Ολμπράιτον έκανε χαζό πέναλτι στον Μανέ και ο Μίλνερ από την άσπρη βούλα λύτρωσε τη Λίβερπουλ κάνοντας το 2-1.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Αντριάν, Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ (78’ Χέντερσον), Μίλνερ, Φαμπίνιο, Σαλάχ (90+2’ Λαλάνα), Μανέ, Φιρμίνο (78’ Οριγκί)

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Περέιρα, Έβανς, Σογιουντσού, Τσίλγουελ, Τίλεμανς, Εντιντί, Πράε (73’ Αγιόθε Πέρεθ), Μπαρνς (46’ Ολμπράιτον), Βάρντι, Μάντισον (86’ Τσαντούρι)