Λίβερπουλ-Τότεναμ 2-1: Πολύ σκληρή για να πεθάνει! (vid)

Το αυτογκόλ του Αλντερβάιρελντ στέλνει και πάλι την Λίβερπουλ στην κορυφή

Τεράστιας σημασίας νίκη για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, μιας και επικράτησε της Τότεναμ με 2-1 χάρις το αυτογκόλ του Αλντερβάιρελντ στο 90ο λεπτό! Το σκορ άνοιξε ο Φιρμίνο στο 16', ωστόσο ο Λούκας ισοφάρισε στο 71' και έβαλε «φωτιά» στο Anfield. Η Τότεναμ είχε τις ευκαιρίες για να πάρει την νίκη, παρ' όλα αυτά έχασε στις λεπτομέρειες. Πλέον η Λίβερπουλ πάει στην 1η θέση με 79 βαθμούς, 2 περισσότερους και με ένα παιχνίδι περισσότερο από την Σίτι. Από την άλλη η Τότεναμ παραμένει 3η στους 61 βαθμούς.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Λίβερπουλ ήταν η ομάδα που είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα. Συγκεκριμένα στο 4ο λεπτό ο Γιορίς δεν έδιωξε καλά, η μπάλα έφτασε στον Σαλάχ ο οποίος έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά δεν απείλησε την εστία του Γάλλου τερματοφύλακα. Στο 10’ η Τότεναμ βγήκε σε αντεπίθεση με τον Λούκας, αυτός έδωσε στον Σισοκό αλλά το σουτ του ήταν πολύ κακό. Στο 16’ ο Ρόμπερτσον έβγαλε πολύ ωραία μπαλιά από τα αριστερά, με τον Φιρμίνο να είναι ο αποδέκτης κι αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Στο επόμενο λεπτό ο Άρνολντ έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πήγε λίγο έξω. Στο 20’ η Λίβερπουλ συνέχισε να πιέζει, με τον Μανέ να κάνει αυτή τη φορά το σουτ μετά από ωραίους συνδυασμούς αλλά η μπάλα πήγε και πάλι εκτός. Στο 30’ ο Άρνολντ δοκίμασε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ να απειλήσει τον Γιορίς και βρήκε το δοκάρι. Στο 33’ Άλι και Έρικσεν έπαιξαν το ένα-δύο με τον Άγγλο να κάνει το σουτ, η μπάλα όμως πήγε λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια του Άλισον. Στο 37’ ο Φιρμίνο έδωσε στον Μανέ, αυτός έκανε πολύ ωραίο σουτ, όμως για λίγο η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα και έτσι το 1-0 ήταν το σκορ του 1ου μέρους.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Τότεναμ προσπάθησε να γίνει απειλητική νωρίς στο 2ο μέρος, με τον Έρικσεν ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πήγε ψηλά. Στο 49’ ο Άρνολντ εκτέλεση το κόρνερ δίνοντας πάσα στον Μίλνερ, ο οποίος έβγαλε την σέντρα με τον Φαν Ντάικ να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 54’ ο Μίλνερ έβγαλε νέα σέντρα αυτή την φορά για τον Φιρμίνο αλλά η κεφαλιά του πήγε εκτός. Στο 56’ η Τότεναμ έχασε διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Ρόουζ έδωσε στον Κέιν, αυτός μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Άλισον να αποκρούσει και στην συνέχεια ηταν η σειρά του Έρικσεν να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ρόμπερτσον. Στο 68’ ο Άρνολντ έκλεψε, έδωσε στον Σαλάχ αλλά το σουτ του πήγε ψηλά. Στο 70’ ο Κέιν εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Τρίπιερ ο οποίος έκανε το γύρισμα προς το μέρος του Έρικσεν κι αυτός έδωσε ασίστ στον Λούκας, ο οποίος πλάσαρε για το 1-1. Στο 76΄ο Άρνολντ έκανε κάτι σαν σέντρα-σουτ και ανάγκασε τον Γιορίς να διώξει προτού η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα του. Στο 85’ ο Σον έβγαλε μόνο τον Σισοκό με τον Άλισον κι αυτός έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια! Στο 88΄ο Άλι έκανε το τεχνικό σουτ, η μπάλα όμως πήγε για λίγο έξω. Στο 90’ ο Άρνολντ έβγαλε την σέντρα, ο Σαλάχ έπιασε την κεφαλιά με τον Γιορίς να αποκρούει και τον Αλντερβάιρελντ να στέλνει άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 2-1 για την Λίβερπουλ!

Διακριθέντες:

Λίβερπουλ: Η κεφαλιά του Σαλάχ αποδείχτηκε...χρυσή μιας και από εκεί προήλθε το γκολ της νίκης. Πολύ καλό παιχνίδι από τον Αλεξάντερ Άρνολντ καθώς ήταν συνεχής απειλή από τα δεξιά, ενώ πολύ καλός και συμμετοχικός στο επιθετικό κομμάτι ήταν ο Φιρμίνο. Επίσης η πίεση που άσκησε ο Φαν Ντάικ στον Σισοκό στην φάση του 85’ ήταν καθοριστικότατη για την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Τότεναμ: Ο Λούκας έβαλε το μοναδικό γκολ της ομάδας του και ενώ δεν ήταν λίγες οι φορές που έφτανε μέχρι και την άμυνα για να βοηθήσει την ομάδα του.

Απογοήτευσαν:

Λίβερπουλ: Παρόλο που ο Σαλάχ έδωσε την «ασίστ» εντούτοις είχε ένα μέτριο παιχνίδι, όπως και ο Μανέ, ο οποίος θα μπορούσε να ήταν καλύτερος στην τελική προσπάθεια.

Τότεναμ: Ο Αλντερβάιρελντ αποδείχτηκε ως ο «αποδιοπομπαίος τράγος» για την ομάδα του εξαιτίας του αυτογκόλ που έβαλε. Κακό παιχνίδι από τον Τρίπιερ με ανούσιες σέντρες, ενώ ο Σισοκό σπατάλησε τεράστια ευκαρία στο 85’ που θα μπορούσε να δώσει την νίκη στην ομάδα του.

Κοουτσάρισμα:

Λίβερπουλ (Κλοπ): Μεγάλη νίκη για την ομάδα του, έστω και με αυτόν τον τρόπο. Απομένουν πια έξι τελικοί εκεί όπου πρέπει να κάνει το απόλυτο έτσι ώστε να ασκήσει πίεση στην Σίτι, η οποία έχει ένα παιχνίδι περισσότερο.

Τότεναμ (Ποκετίνο): Στάθηκε άτυχη και έχασε στις λεπτομέρειες η ομάδα του, θα μπορούσε κάλλιστα να πάρει την νίκη εάν ήταν πιο συγκεντρωμένοι οι ποδοσφαιριστές του.

Διαιτησία (Martin Atkinson): Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ (Φαμπίνιο 77'), Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον (Οριγκί 77'), Μανέ, Φιρμίνο, Σαλάχ (Λόβρεν 93')

Τότεναμ:  Γιορίς, Τρίπιερ, Βερτόνγκεν, Σάντσεζ (Σον 69'), Ρόουζ, Αλντερβάιρελντ, Σισοκό, Έρικσεν (Γιορέντε 92'), Άλι, Λούκας (Ντέιβις 82'), Κέιν

Σκόρερς: Φιρμίνο, Αλντερβάιρελντ (αυτ.) / Λούκας