Λίβερπουλ: Αυτή τη φορά δεν της γλίστρησε ο τίτλος!

Μανέ και Σαλάχ υπέγραψαν άλλη μια μεγάλη νίκη για τους «Reds»

Γιάννης Κουδουνάς

Ήταν το πάθος του κόσμου, ίσως η ομιλία του Κλοπ στο ημίχρονο, όπως και να έχει η Λίβερπουλ μπήκε στο 2ο ημίχρονο μεταμορφωμένη προς το καλύτερο και πήρε μια νίκη-ανάσα στην μάχη που δίνει για τον 1ο της τίτλο πρωταθλήματος και 19ο της ιστορία της, από το... μακρινό 1990.

Εξαρχής, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ γνώριζε, θέλοντας και μη, το αποτέλεσμα της Μάντσεστερ Σίτι, η οποία πέρασε ένα σχετικά εύκολο απόγευμα στο Selhust Park, νικώντας την Κρίσταλ Πάλας με 3-1. Γνώριζε παράλληλα πως δεν είχε άλλη επιλογή από το να κερδίσει την Τσέλσι, μια άκρως ανταγωνιστική ομάδα, η οποία δίνει την δική της μάχη για την 4αδα που οδηγεί στο Champions League της επόμενης σεζόν.

«Άχρωμη» στο 1ο ημίχρονο

Με δύο αλλαγές σε σχέση με την μεσοβδόμαδη νίκη ενάντια στην Πόρτο παρέταξε την ομάδα του ο Κλοπ, επαναφέροντας τον Ρόμπερτσον στο αριστερό άκρο της άμυνας στη θέση του Μίλνερ και τον Μάτιπ δίπλα από τον Φαν Ντάικ, αφήνοντας τον Λόβρεν στον πάγκο. Στο πρώτο 45λεπτο η Λίβερπουλ είχε όρεξη, διάθεση, είχε και τον κόσμο στο πλευρό της, αλλά δυσκολευόταν στο να γίνει απειλητική για την εστία του Κέπα, έχοντας ως μοναδικές καλές στιγμές τα σουτ τον Σαλάχ (6ο λεπτό) και Μανέ (37ο λεπτό).

Ο «Φαραώ» ξόρκισε την «κατάρα» ενάντια στην Τσέλσι

Το 2ο ημίχρονο δεν μπορούσε να ξεκινήσει ιδανικότερα για τους «Κόκκινους». Ο αρχηγός Χέντερσον, ο οποίος παρεμπιπτόντως ήταν συγκλονιστικός για άλλο ένα παιχνίδι τον τελευταίο καιρό, έκανε υπέροχο γύρισμα στο 2ο δοκάρι, προς το μέρος του Μανέ και εκεί ο Σενεγαλέζος δεν είχε κανένα πρόβλημα να στείλει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κέπα. Δεν είχαν περάσει καν δύο λεπτά και ο Σαλάχ σκόραρε μια «φωτοβολίδα», ένα από τα γκολ της χρονιάς, δίνοντας γερό προβάσισμα στην Λίβερπουλ, φτάνοντας τα 19 γκολ στο πρωτάθλημα (όσα και ο Αγουέρο), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του. Στα λεπτά που ακολούθησαν χάθηκαν ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, με την Λίβερπουλ να κερδίζει στην έδρα της την Τσέλσι για πρώτη φορά από τον Μάη του 2012 (!) ξορκίζοντας την «κατάρα» και τα «φαντάσματα» του παρελθόντος...

Απομένουν άλλοι τέσσερις «τελικοί» και στο βάθος... η υπερομάδα του Πεπ

Για την Λίβερπουλ απομένουν πια άλλα τέσσερα παιχνίδια ή αλλιώς τέσσερις μάχες και ας μην την φοβίζουν οι αντίπαλοι της, παρ’ όλα αυτά δεν επιτρέπεται κανένα ίχνος υποτίμησης. Αρχικά, αντιμετωπίζει την άλλη Κυριακή την Κάρντιφ στην Ουαλία, στη συνέχεια την υποβιβασμένη Χάντερσφιλντ στο Anfield, την Νιούκαστλ εκτός έδρας και κλείνει την σεζόν με την Γουλβς στο σπίτι της. Αυτό που έχει να κάνει είναι να πάρει το μάξιμουμ των βαθμών, να φτάσει τους 97 και να περιμένει ένα στραβοπάτημα της Σίτι, για να της δώσει τον πολυπόθητο τίτλο. Η οποία Σίτι έχει σαφέστατα πιο δύσκολο πρόγραμμα καθώς θα βρεί στο δρόμο της, τις Τότεναμ, Γιουνάιτεντ, Μπέρνλι, Λέστερ και Μπράιτον. Αδιαμφισβήτητα το άγχος κυριεύει τους «Πολίτες», παραμένουν όμως το φαβορί καθώς έχουν και το αβαντάζ του να έχουν ένα παιχνίδι περισσότερο κι ας βρίσκονται στο μείον δύο από την Λίβερπουλ.

Μάχη στην Premier League… και στο Champions League;

Στο ενδιάμεσο των αναμετρήσεων αυτών οι δύο ομάδες δίνουν το παρών τους και στα Ευρωπαϊκά κύπελλα, με την Λίβερπουλ να απέχει ένα 90λεπτο από τα ημιτελικά και την Σίτι να καλείται να ανατρέψει το 1-0 ενάντια στην Τότεναμ. Δεν αποκλείεται, με βάση και το πως σχηματίστηκαν τα ζευγάρια από τις κληρώσεις οι δύο ομάδες να τεθούν αντιμέτωπες σε έναν υποτιθέμενο τελικό του Champions League στη Μαδρίτη την 1η μέρα του καλοκαιριού… Οπότε αναμένουμε ένα απίθανο τέλος σε μια απίθανη σεζόν!