«Καθάρισε» στο Λονδίνο ο Μανέ

Νίκη της Λίβερπουλ επί της Τσέλσι

Σπουδαίο διπλό για τη Λίβερπουλ, που κέρδισε την Τσέλσι μέσα στο Λονδίνο με 2-0 κι έκανε το 2Χ2. Δύο γκολ ο Μανέ, μεγάλη γκάφα στο ένα από τον Κέπα, αποβλήθηκε στο 45’ ο Κρίστενσεν.

Στο 14ο λεπτό ο Κέπα βγήκε στο πουθενά, ο Σαλάχ τον πρόλαβε κι έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Φιρμίνο έβαλε την προβολή αλλά ο Κρίστενσεν έσωσε ενώ στο 33’ ο Βέρνερ έκλεψε κι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 45’ ο Κρίστενσεν γκρέμισε τον Μανέ που έφευγε στην κόντρα, αρχικά ο ρέφερι έδωσε κίτρινη στον Δανό αλλά αφού είδε το VAR, τον απέβαλλε και ο Άρνολντ εκτέλεσε το φάουλ με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Κι έτσι στο 50ο λεπτό η Λίβερπουλ άλλαξε πανέμορφα, ο Φιρμίνο σέντραρε από δεξιά και ο Μανέ με κεφαλιά έγραψε το 0-1.

Και μάλιστα στο 54ο λεπτό ο Κέπα πάσαρε πάνω στον Μανέ που απλά έκλεψε και πλάσαρε εξ επαφής για το 0-2!

Η ομάδα του Κλοπ είχε τον απόλυτο έλεγχο από εκεί και πέρα και στο 66’ ο Φιρμίνο άνοιξε δεξιά στον Βαϊνάλντουμ που έκανε το συρτό σουτ αλλά ο Κέπα έσωσε με τα πόδια και στο 68’ ο Μάουντ έκανε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω.

Στο 73ο λεπτό ο Βέρνερ έκανε όμορφη ενέργεια, πάτησε περιοχή και ο Τιάγκο τον έσπρωξε με τον Τίρνεϊ να δίνει το πέναλτι. Ωστόσο ο Άλισον «ψάρεψε» τον Ζορζίνιο και είπε όχι στην εκτέλεσή του, κρατώντας το μηδέν για τους «κόκκινους».

Στο 78’ το σουτ του Άρνολντ πέρασε μόλις έξω όπως κι εκείνο του Τιάγκο στο 82’ και στο 84’ ο Έιμπραχαμ πλάσαρε με το δεξί από αριστερά αλλά ο Άλισον έπεσε και απομάκρυνε.

Στο 90+2' ο Μανέ έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Τομόρι αλλά ο Κέπα έπεσε και απομάκρυνε και στο 90+3' ο Σαλάχ γύρισε πανέμορφα κι έκανε το σουτ, ο Κέπα έδιωξε και ο Βαϊνάλντουμ έχασε το άχαστο σε κενό τέρμα.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Τζέιμς, Κρίστενσεν, Ζουμά, Αλόνσο, Καντέ, Ζορζίνιο (79’ Μπάρκλεϊ), Κόβασιτς (79’ Έιμπραχαμ), Μάουντ, Χάβερτς (46’ Τομόρι), Βέρνερ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Κεϊτά (64’ Μίλνερ), Χέντερσον (46’ Τιάγκο), Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο (86’ Μιναμίνο)

Πηγή: aek365.org