Η Λίβερπουλ έκανε... χριστουγεννιάτικο δώρο στους διώκτες της!

Kόλλησε με την Γουέστ Μπρομ (1-1) στο Άνφιλντ

Δεν ξετύλιξε τα... δώρα των αντιπάλων της και «γκέλαρε» η Λίβερπουλ!

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν φλύαρη, δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της και το υπερβολικά υψηλό ποσοστό κατοχής της και παραχώρησε ισοπαλία στην Γουέστ Μπρομ (1-1) στο «Άνφιλντ», χάνοντας παράλληλα την ευκαιρία να απομακρυνθεί από τους διώκτες της!

Κακός «δαίμονας» της Λίβερπουλ ο Σαμ Αλαρντάις, ήταν αυτός που είχε υποχρεώσει τους «reds» στην τελευταία εντός έδρας ήττα τους το 2017, ενώ από τότε έχει χάσει μόλις ένα από τα τέσσερα ματς που έχει δώσει στο «Άνφιλντ».

Με τα... μπούνια στο ματς μπήκε η ομάδα του Κλοπ, που πίεζε ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 12ο λεπτό όταν ο Μάτιπ έκανε ωραία μπαλιά στον Μανέ, αυτός ένα υπέροχο κοντρόλ με το στήθος και στη συνέχεια κάτι με σουτ στην κίνηση δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Τζόνστον για το 1-0. Οι «reds» είχαν βρει το γρήγορο γκολ, δεν... έκατσαν πάνω σε αυτό και είχαν κλείσει στο μισό γήπεδο τους αντιπάλους τους, συνεχίζοντας να τους πιέζουν. Χωρίς αποτελέσμα βέβαια αφού αποδείχτηκαν φλύαροι και άστοχοι στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου.

Το παιχνίδι εξακολουθούσε σε όλη τη διάρκεια και του δευτέρου μέρους να έχει την ίδια εικόνα, με την Λίβερπουλ να κυριαρχεί και την Γουέστ Μπρομ να αμύνεται διαρκώς και να ψάχνει την κόντρα-επίθεση. Βρήκε μία και χτύπησε το... καμπανάκι στην ομάδα του Κλοπ αλλά ο Άλισον σταμάτησε τον Γκραντ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι στο 82ο λεπτό εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη στην άμυνα της Λίβερπουλ , ο Περέιρα έκανε τη σέντρα και ο Ατζάγι με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Άλισον για το 1-1. Σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος, αφού ο Τζόνστον έκανε μεγάλη επέμβαση στο 90ο λεπτό στην καρφωτή κεφαλιά του Φιρμίνο και κράτησε τον σπουδαίο βαθμό για τους φιλοξενούμενους.