Γουέστ Χαμ να… τρελαίνεσαι, έσπασε το αήττητο της Λίβερπουλ! (vid)

Η Γουέστ Χαμ έπιασε τη Σίτι στην 3η θέση

Η απίθανη ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες νίκησε 3-2 εκείνη του Γιούργκεν Κλοπ, της έσπασε το αήττητο και την ξεπέρασε, μάλιστα, στη βαθμολογία, σκαρφαλώνοντας στην 3η θέση και πιάνοντας τη Σίτι!

Τα «σφυριά», πιο συγκεκριμένα, έχουν, πλέον, 23 βαθμούς, όσους και οι «πολίτες», με τους «κόκκινους» να χάνουν έδαφος στη μάχη του τίτλου, αφού έμειναν στους 22 και δεν εκμεταλλεύτηκαν την «γκέλα» της Τσέλσι, το Σάββατο (7/11), με την Μπέρνλι. Οι «μπλε» βρίσκονται στην κορυφή της Premier League, μετά από 11 αγωνιστικές, με 26 βαθμούς!

Το ματς «στράβωσε» από την αρχή για τη Λίβερπουλ, αντίθετα, ξεκίνησε ιδανικά για τους Λονδρέζους. Μόλις στο 5', μετά από στημένη φάση και ολέθριο λάθος του Άλισον, ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ δεν υπολόγισε σωστά τη φάση, ο VAR θεώρησε πως δεν τον ενόχλησε ο Ογκμπόνα και η Γουέστ Χαμ άνοιξε το σκορ! Οι «κόκκινοι», πάντως, δεν πτοήθηκαν, πίεσαν, φτάνοντας την κατοχή της μπάλας ακόμη και στο 75% και «βρήκαν», τελικά, την ισοφάριση με μια μαγική εκτέλεση φάουλ από τον Αλεξάντερ-Άρνολντ στο 40'.

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν άλλη ιστορία. Αφότου η κεφαλιά του Ντόουσον στο 50' κατέληξε στο δοκάρι, ο Μπόουεν έκανε εκπληκτική επέλαση στο 67ο λεπτό, πάσαρε την μπάλα στον Φορνάλς και αυτός νίκησε, έστω και δύσκολα, τον Άλισον Μπέκερ για το 2-1 των «σφυριών»! Η συνέχεια ήταν… θρίλερ!

Η Λίβερπουλ ανέβηκε ψηλά για την ισοφάριση, αλλά ο Άλισον την «κρέμασε» ξανά, καθώς εκτίμησε και πάλι λάθος φάση και ο Κερτ Ζουμά έκανε το 3-1 στο 75'! Ο Οριγκί, ωστόσο, που είχε περάσει στο ματς, μείωσε στο 82ο λεπτό, με το πρώτο του φετινό γκολ στην Premier League, αλλά το τελικό 3-2 παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, με τον Μανέ να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 92'.