Δώστε της το στέμμα… τώρα (vid)

Στο +19 η Λίβερπουλ που νίκησε και τη Γουέστ Χαμ

Ακάθεκτη συνεχίζει την πορεία προς τον τίτλο η Λίβερπουλ που θα χάσει το πρωτάθλημα μόνο με αυτοκτονία. Η ομάδα του Κλοπ ρύθμισε την εκκρεμότητα που είχε με τη Γουέστ Χαμ με 2-0 και έφυγε στο +19.

Μάλιστα, η ομάδα του Μερσεϊσάιντ έσπασε ένα σπουδαίο ρεκόρ, αφού με τη νίκη της κόντρα στα «σφυριά» κατάφερε να ολοκληρώσει ένα νικηφόρο σερί κόντρα σε 19 ομάδες στην Πρέμιερ Λιγκ, κάτι που είχε να συμβεί από το 1896, ενώ έφτασε στην 23η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Το σφυροκόπημα των «κόκκινων» ξεκίνησε από νωρίς, με τη Γουέστ Χαμ να έχει αποκλειστικά παθητικό ρόλο και να παίζει σχεδόν σε όλο το πρώτο μέρος με έντεκα παίκτες πίσω από την μπάλα.

Η πρώτη μεγάλη φάση για τους «κόκκινους» καταγράφηκε στο 24ο λεπτό, όταν συνδυάστηκαν εξαιρετικά Σαλάχ, Φιρμίνο και Ρόμπερτσον με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Φαμπιάνσκι.

Συνεχίζοντας την πίεση στο μισό γήπεδο, η ομάδα του Κλοπ στο 33’ κέρδισε πέναλτι όταν ο Ντιόπ γκρέμισε στην περιοχή τον Οριγκί, με τον Σαλάχ να κάνει το καθήκον του από την άσπρη βούλα, βάζοντας την ομάδα του σε ρόλο οδηγού.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι «κόκκινοι» μπήκαν φουριόζοι και έφτασαν στο 2-0, όταν ο Σαλάχ βρήκε ανοικτή την άμυνα των γηπεδούχων, έστρωσε στον Τσάμπερλεϊν και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0.

Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ που δέχθηκαν προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και εν μέρει τα κατάφεραν, με τον Άλισον πάντως στο 55’ να στερεί το γκολ από τον Λανζίνι, ενώ τρία λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Ογκμόνα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα.

Η μεγαλύτερη στιγμή των «σφυριών» βγήκε στο 71’ όταν αρχικά έδιωξε ο Άλισον έδιωξε το σουτ του Χάλερ και στη συνέχεια ο Άρνολντ έκανε το λάθος, αφού λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αν και στάθηκε τυχερός και βρήκε το δοκάρι.

Ο κορυφαίος του ματς Σαλάχ, έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 78’ με το σουτ που επιχείρησε να σταματάει στο δοκάρι του Φαμπιάνσκι.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τελευταία Ενημέρωση