Ατσάλινη Λίβερπουλ, αντέχει να κυνηγάει! (vid)

Την ανάσα της… κολλημένη στην πλάτη της Μαν. Σίτι κράτησε η Λίβερπουλ! Με ήρωα τον Φιρμίνο έφερε τούμπα το ματς στο Μπέρνλι και συνέχισε να κυνηγάει. «Καληνύχτισε» η Τσέλσι που έχασε 2-1 από τη Γουλβς

Εφτάψυχη στη μάχη του τίτλου συνεχίζει να αποδεικνύεται η Λίβερπουλ!

Παρόλο που της στράβωσε το παιχνίδι στο Μπέρνλι, η ομάδα του Κλοπ βρήκε τον τρόπο να φύγει με το πολύτιμο διπλό (3-1) που την κρατά στο κυνήγι της Μάντσεστερ Σίτι.

Η… επιστράτευση των Σαλάχ και Φιρμίνο αμέσως μετά το γκολ που πέτυχαν οι γηπεδούχοι με τον Κορκ (54’) έφερε άμεσα αποτέλεσμα.

Αφότου λοιπόν ο Μίλνερ άνοιξε τον δρόμο με ωραίο σουτ στο 62’, ήρθε ο Βραζιλιάνος επιθετικός (τρία λεπτά μετά την είσοδό του) να λυτρώσει τους «κόκκινους» και ο Σακίρι να βάλει το κερασάκι στις καθυστερήσεις.

Αντίθετα με τη Λίβερπουλ, η Τσέλσι δεν έδειξε ανθεκτική στην πίεση. Αν και προηγήθηκαν από νωρίς με τον Λόφτους-Τσικ (18’), οι «μπλε» έχασαν τη γη κάτω από τα πόδια τους από την εξαιρετική Γουλβς.

Διότι σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (59’-63’) οι «λύκοι»… δάγκωσαν δυο φορές την ομάδα του Σάρι (με Χιμένες και Ζότα) και την άφησαν δέκα ολόκληρους πόντους από την κορυφή της βαθμολογίας (2-1).

Την ίδια ώρα η Έβερτον τα έβρισκε μπαστούνια από τη σκληροτράχηλη Νιούκαστλ και έχανε την ευκαιρία να επιστρέψει στην έκτη θέση. Διότι κατάφερε μεν να ανταποδώσει το γκολ του Ροντόν (με την ισοφάριση του Ριτσάρλισον πριν το ημίχρονο), αλλά απέτυχε να πάρει κάτι περισσότερο από το 1-1.

Όσο για τη Λέστερ, απειλήθηκε με ήττα στην έδρα της ουραγού Φούλαμ (εξαιτίας γκολ που πέτυχε ο Καμαρά), ωστόσο κατάφερε να απαντήσει με τον Μάντισον και να φύγει τουλάχιστον με την ισοπαλία (1-1) από το Λονδίνο.