Αρνήθηκε να… χάσει στη ματσάρα με τη Λίβερπουλ η Σίτι! (vid)

Ισόπαλο 2-2 το μεγάλο ντέρμπι της Πρέμιερ Λιγκ

Τι ματσάρα Θεέ μου! Η Λίβερπουλ και η Σίτι έμειναν στο 2-2 σε ένα απίστευτο ματς με κερδισμένους όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι. Μόνη πρώτη έμεινε η Τσέλσι με 16 βαθμούς, με τη Λίβερπουλ να ακολουθεί με 15 και της Σίτι, Γιουνάιτεντ, Έβερτον και Μπράιτον(!) να έχουν από 14.

Στο 21ο λεπτό ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε φοβερή ενέργεια στον άξονα, άφησε αριστερά στον Φόντεν που πλάσαρε με τη μία αλλά είδε τον Άλισον να του λέει όχι και στο 24’ ο Κανσέλο έβγαλε κάθετα στον Ντε Μπρόινε που από αριστερά έπιασε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα παράλληλα με τη εστία της Λίβερπουλ. Στο 34ο λεπτό μετά από σέντρα του Φόντεν από αριστερά, ο Ντε Μπρόινε αστόχησε με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι ενώ στο 38’ όπως και στο 40’, τα σουτ του Ντε Μπρόινε, κόντραραν σε σώματα.

Στο 44’ μετά από φοβερή μπαλιά του Έντερσον, ο Φόντεν βγήκε τετ α τετ με τον Άλισον, με τον κίπερ της Λίβερπουλ να πέφτει και να προλαβαίνει τον Άγγλο

Στο 50’ ο Ζότα γύρισε όμορφα στην περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά ο Έντερσον έσωσε, ενώ στο 59’ ο Σαλάχ έκανε όμορφη ενέργεια και πέρασε κάθετα στον Μανέ, ο οποίος πλάσαρε από δεξιά για το 1-0.

Ωστόσο στο 69ο λεπτό ο Ζέσους άνοιξε αριστερά στον Φόντεν που με όμορφο διαγώνιο σουτ, έγραψε το 1-1 κι όμως στο 76’ ο Σαλάχ από δεξιά έκανε την κίνηση, άδειασε δύο αντίπαλους και με διαγώνιο σουτ από δύσκολη γωνία, έγραψε το 2-1.

Κι όμως στο 80’ η μπάλα στρώθηκε στον Ντε Μπρόινε που με όμορφο φαλτσαριστό σουτ έγραψε το 2-2 για τη Σίτι. Στο 87’ μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά, η μπάλα στρώθηκε στο πίσω δοκάρι στον Φαμπίνιο, που είχε φάτσα όλο το τέρμα αλλά ο Ρόδρι τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή.

Στο 90+1 η Σίτι έφυγε στην κόντρα, ο Στέρλινγκ από αριστερά γύρισε στον Ζέσους που σούταρε με τη μία αλλά η μπάλα σταμάτησε στον Ρόμπερτσον.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Ματίπ, Μίλνερ (78’ Γκόμες), Χέντερσον, Φαν Ντάικ, Τζόουνς, Φαμπίνιο, Ζότα (68’ Φιρμίνο), Μανέ, Σαλάχ

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Λαπόρτ, Γουόκερ, Κανσέλο, Ντίας, Μπερνάρντο Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Φόντεν, Γκρίλις (66’ Στέρλινγκ), Ζέσους