Αποκλείστηκε η... αλλαγμένη και ευάλωτη Λίβερπουλ (vid)

Ήττα και αποκλεισμός για την ομάδα του Κλοπ

Η Λίβερπουλ με πολλές αλλαγές στο «Μολινό» και μάλλον με λιγοστό ενδιαφέρον για το Κύπελλο, ηττήθηκε 2-1 από τη Γουλβς και αποκλείστηκε στον 3ο γύρο της διοργάνωσης. Πρώτη εμφάνιση και μάλιστα ως ενδεκαδάτοι, για τους Καμάτσο και Τζόουνς, μπήκε με αλλαγή και έγραψε ιστορία στα 16 του χρόνια ο Χούβερ στην άμυνα! Χιμένες και Νέβες τα γκολ των «λύκων», είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Οριγκί.

Σε δύσκολη θέση βρέθηκε η Λίβερπουλ στο «Μολινό», ωστόσο, με δεδομένο πως οι προτεραιότητες είναι τέτοιες που για το κλαμπ το Κύπελλο Αγγλίας μπαίνει σε... τρίτη μοίρα, δικαιολογούνται οι επιλογές του Γιούργκεν Κλοπ. Με συνολικά εννέα αλλαγές στην 11άδα σε σχέση με το αμέσως προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στη Σίτι την περασμένη εβδομάδα, με τους Καμάτσο και Τζόουνς να κάνουν την πρώτη τους εμφάνιση και να βρίσκονται στο αρχικό σχήμα και τον 16χρονο στόπερ, Χούβερ, να μπαίνει αναγκαστικά λόγω του τραυματισμού του Λόβρεν στο 6ο λεπτό, το ματς κύλησε πολύ περίεργα για τους «κόκκινους».

Την ίδια στιγμή, βέβαια, η Γουλβς δεν τολμούσε να διεκδικήσει πολλά από το παιχνίδι, το κρατούσε σε πολύ χαμηλό τέμπο, πρόσεξε περισσότερο απ' όσο θα έπρεπε να βγει στην επίθεση με τα δεδομένα που είχαν διαμορφωθεί στην αναμέτρηση, ωστόσο, βρήκε αυτό που ήθελε στο 38ο λεπτό. Από λάθος του Μίλνερ στη μεσαία γραμμή, ο Ραούλ Χιμένες πήρε τη μπάλα από πλάγια θέση, έτρεξε μέχρι την περιοχή, δεν συνάντησε καμία δυσκολία μέχρι να βρεθεί απέναντι από τον Μινιολέ και πλάσαρε σωστά για να γράψει το 1-0 για τους «λύκους». Οι Οριγκί και Στάριτζ στην επίθεση της Λίβερπουλ δεν είχαν κάνει απολύτως τίποτα στο πρώτο μέρος, όμως, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Βέλγος φορ με γρήγορη κίνηση και δυνατό αριστερό σουτ ισοφάρισε σε 1-1 στο 51ο λεπτό.

Η ομάδα του Κλοπ από το πουθενά ευτύχησε να σκοράρει με την πρώτη της τελική προσπάθεια στον αντίπαλο στόχο, ωστόσο, η χαρά για την ισοφάριση και την... επανέναρξη του παιχνιδιού διήρκησε πέντε λεπτά! Στο 56' ο Ρούμπεν Νέβες με τρομερό σουτ από απόσταση παρά την πίεση που προσπάθησε να του ασκήσει ο Σακίρι πέφτοντας πάνω του για να τον μαρκάρει, νίκησε τον Μινιολέ για το 2-1 των «λύκων». Στα... καπάκια, θα μπορούσε η Γουλβς να έχει πάρει αέρα δυο τερμάτων, όμως η μπάλα δεν έκανε το χατήρι στον Χιμένες όταν κατάφερε να την τσιμπήσει προ του γκολκίπερ των «κόκκινων» και την είδε να περνάει στο πλάι της εστίας. Η απάντηση από πλευράς φιλοξενούμενων ήταν το δοκάρι του Σακίρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 69', με τον Ρούντι να έχει βρει όσο έπρεπε τη μπάλα! Ο Κλοπ είδε πως πλέον δεν υπήρχαν περιθώρια, πέταξε στο ματς τους Σαλάχ και Φιρμίνο στο τελευταίο εικοσάλεπτο αντί του κάκιστου Στάριτζ και του Τζόουνς, ωστόσο, δεν υπήρχε τρόπος να μπουν σωστά στο παιχνίδι με την εμφάνιση της υπόλοιπης ομάδας και κάπως έτσι ήρθε ο αποκλεισμός και η μεγάλη πρόκριση των «λύκων».

Πηγή: england365.gr

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τελευταία Ενημέρωση