Κίνητρο να πιάσει κορυφή η Γιουνάιτεντ

€15 WEEKEND BONUS: Επωφεληθείτε €15 μπόνους κάθε Σαββατοκύριακο!

Την Άστον Βίλα φιλοξενεί στο «Όλντ Τράφορντ» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε παιχνίδι για τη 17η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

1385: Manchester United FC - Aston Villa FC 22:00 («Old Trafford»)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Χρειάστηκαν 93 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση της Γουλβς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, κερδίζοντας τη με 1-0 με γκολ του Ράσφορντ. Αυτή ήταν η 9η φετινή νίκη των «κόκκινων διαβόλων», η οποία σε συνδιασμό με το χθεσινό «δώρο» που τους έδωσε η Νιούκαστλ (0-0 με Λίβερπουλ) τους έφερε στο -3 από τη κορυφή. Έτσι, τους παρουσιάστηκε μεγάλη ευκαιρία που αν απόψε την εκμεταλλευτούν, θα πιάσουν τη Λίβερπουλ στη πρώτη θέση και στους 33 βαθμούς.

Αγωνιστικά νέα: Μακροχρόνιοι οι Τζόουνς (αμυντικός) και Ρόχο (μπακ). Αμφίβολη η συμμετοχή του Λίντελοφ (αμυντικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Ντε Χέα, Γουάν Μπισακά, Μαγκουάιαρ, Μπαϊγί, Τέλες, Μάτιτς, Πογκμπά, Φερνάντες, Ράσφορντ, Γκρίνγουντ, Καβάνι.

Άστον Βίλα: Κατάφερε και απέδρασε με τον βαθμό (1-1) της ισοπαλίας από το «Στάμφορντ Μπριτζ», παραμένοντας για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη (3-2-0). Η ομάδα του Ντιν Σμιθ είδε τη Τσέλσι να προηγείται με τη κεφαλιά του Ζιρού στο 34', όμως δεν πτοήθηκε καθόλου απ' αυτό και πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, έφερε το ματς στα ίσα με το εξ' επαφής πλασέ στη κίνηση του Ελ-Γκάζι. Στη συνέχεια ακολούθησαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, με τους «χωριάτες» να έχουν μάλιστα και δοκάρι σε μακρινό σουτ του Μακγκίν. Αφού το σκορ δεν άλλαξε, εν τέλει οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με το 1-1.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι Τρεζεγκέ (εξτρέμ) και Μπάρκλεϊ (χαφ). Εκτός είναι και ο Λάνσμπερι, ο οποίος δεν υπολογίζεται από τον Ντιν Σμιθ. Επιστρέφουν οι Μινγκς (αμυντικός) και Γουέσλι (επιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Μαρτίνεζ, Τάργκετ, Κόνσα, Μινγκς, Κας, Μακγκίν, Λουίζ, Τραορέ, Γκρίλις, Ελ-Γκάζι, Γουότκινς.

Προϊστορία: Σε επτά παιχνίδια με την Άστον Βίλα στο «Όλντ Τράφορντ», η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετράει 6 νίκες. Στο 7ο και πιο πρόσφατο παιχνίδι οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες.